Uyuşturucuya ilk adım, tütün
Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, tütün kullanımını en aza indirmek için yapılması gereken önlemleri anlattı. Başta aileleri uyaran Yurtbahar, “Tütün, uyuşturucu kullanımı için bir adımdır” dedi.
Röportaj Haberi
Hazel Berkalp : Bu mücadeleye nasıl başladınız?

Gürsel Yurtbahar : Ben hayatımda tütün ve tütün maddesi hiç kullanmadım. Benim babam çok küçükken tütün kullanmaya başlamış ve bunun sonucunda tütün kullanan insanların çoğunun yakalandığı bir kanser hastalığına yakalandı ve kurtulamadı. Ben de 14 yaşındaydım. Babamın ne çektiğini gördüm ve benim gibi çocuklar bunu görmesin diye bu mücadeleye gönül verdim. O zamandan beri bu mücadeleyi veriyorum. Şimdi iki çocuğum var ve bu mücadele sayesinde benimle gurur duyuyorlar, benim en büyük mutluluğum bu.

H.B. : Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği olarak, hedefleriniz nedir?

G.Y. : Tabii ki, toplumsal bir görevimiz var. Bu görevde üç ana hedef var. Birincisi sigara içme yaşını yükseltmek, şu anda 14-15 yaşlarına düşen içme yaşını 22-23 yaşlarına çıkartmak. Buna bağlı olarak, 2018-2023 döneminde de sigara satış yaşının 18’den 22’ye çıkarılmasını sağlayacağız. Buradaki amacımız yaşı yükseltmekten ziyade sigara içme oranını azaltmak. İkincisi ise, pasif içiciyi korumak. Bu en büyük idealimiz. Çünkü bir başkası sigara kullanırken, benim daha doğmamış çocuğumu bile etkiliyor. Bu insan hakkına da saygısızlık demektir. Tütün maddesi kullanılanlara da saygı gösterilmeli. Nasıl ki, diğer hastalıklara saygı gösteriyor ise tütün kullananlara da saygı göstermeliyiz. Kapalı ortamlarda içmemelerini sağlamak ama onların da içebileceği ortamı yaratmak gerekir. Üçüncüsü de, kişinin, tütün maddesi bağımlılığı hastalığından kurtulabilmesi için de gerekli çalışmalar yapılmalı. Antalya’da şu anda kamu hastanelerinde tütün bırakma merkezleri var. Ücretsiz ilaçlar ile tütünü bırakmada yardımcı olunuyor.  Bizim derneğimizin üç ana hedefi bu. Tabii ki, sivil toplum örgütü olduğumuz için toplumu bilgilendirmek, tütün ile ilgili günlerde halk ile birlikte etkinlikler yaparak gelecek nesillere güzel örnek olmak istiyoruz.

KURTULMAK MÜMKÜN

H.B : Sigara içme yaşı çok düştü. Şu an küçücük çocukların ellerinde sigara görebiliyoruz. Bu durum nasıl engellenmeli?

G.Y. : Kaçak tütün dediğimiz, piyasada içinde ne olduğu bilinmeyen açık ve kapalı tütünler var. Biz 2000’li yıllardan sonra kaçak tütünü hedef aldık. Kaçak tütünü tamamen engellemediğimiz sürece sigara içme yaşını yukarı çekmemiz mümkün değil. Bir diğer konu, sigara satılan noktalarda, tütün malzemeleri kasada ya da çocukların görebileceği yerlerde hatta çocukların tercih ettiği malzemelerin yanında bile bulunabiliyor. Biz tütün ve tütün ürünlerinin çocukların ulaşamayacağı ve göremeyeceği yerlerde olmalarını talep ettik. Bu konuda yasal girişimler yaptık. Kanunlaşmasını bekliyoruz. Kaçak tütün ile ilgili de anne ve babaları uyarmak gerekir. Onlar ilk kendileri almayacak ve çocuklarını bu konuda eğitecekler. Bu konuyu çözersek o zaman sigara içme yaşını 22’ye çıkartabiliriz.

H.B. : Bu bağımlılıktan ilaç ile kurtulmak mümkün mü?

G.Y. : Tütün bağımlılığını 4 gruba ayırmak gerekir. Arada sırada içen, yeni başlayan, keyif için içiyorum diyen hastalara birinci ve ikinci grup diyoruz ama durmaksızın, her ortamda, her şekilde ve devamlı içen tütün canavarının pençesinde olan kişilere de üçüncü ve dördüncü grup diyoruz. Bu üçüncü ve dördüncü gruptaki vatandaşlar hastaneye gidiyor, kan ve ihlal tahlili sonrasında hangi ilacın kendilerine uygun olacağı tespit ediliyor ve bu ilacı aile hekimleri tarafından ücretsiz alabiliyorlar. Hasta ilaçlarını kullandığı takdir de, hem kendi için hem de ilacın yardımıyla bu bağımlılığı bırakıyor. Birinci ve ikinci grupta olan sadece denemek için ya da arkadaş ortamında sigara içenler için ise küçük küçük metotlar var. Çok zor değil ama bir hastalıktan kurtuluyorsunuz tabii ki biraz da olsa zorlanacaksınız.

H.B. : Sigara içen gençlere ne söylemek istersiniz?

G.Y. : Tütünün size hiçbir faydası yok. Dünyada hiçbir canlı bunu kullanmıyor. Hayvanlar bunu kullanmıyor ama insanlar içiyor bunu. Hiçbir faydası yok. Sizi uyuşturmaktan,  hasta etmekten başka bir işe yaramayan ve size faydası hiç olmayan bir bitkiyi neden kullanıyorsunuz? Bir düşünün bunu ve  bırakmak isterseniz, bu bağımlılıktan kurtulmak isterseniz bir sağlık merkezine başvurunuz.

H.B. : Sigaraların üzerinde yer alan uyarılar yeterli mi, caydırıcı farklı bir öneriniz var mı?

G.Y. : 2000 yılında dünya sağlık Örgütü’ne tek paket önerisinde bulunduk. Bu dünyada ilk defa bizim tarafımızdan Dünya sağlık Örgütü’ne giden bir öneri. Örneğin a sigarasını alacaksınız 1 numara, b sigarasını alacaksınız 2 numara. Yani sadece sigara paketleri üzerinde simge olarak rakam olacak. Onun dışında sigaralar tek paket olacak kara paket de denilebilir. Dikkat çekmeyecek, insanlara cazip gelmeyecek tek paket olacak. Bunun uygulamaları var. Bugün Avusturalya’da, İspanya’da tek paket uygulamasına geçip başarılı olan ülkelerimiz var. Sağlık Bakanlığı’mız da bizim bu önerimizi kabul etti.  Tek paket uygulaması için imalatçı firmalar ile görüşmeler devam ediyor. Bir müddet sonra o cazip gelen paketlerin, renkli paketlerin son bulması ve tek paket olması taraftarıyız.  Gençleri kurtarmak istiyorsak muhakkak olmalı.

TÜTÜN ÖZENDİRİLMEMELİ

H.B. : Aromalı sigaralar hakkında ne düşünüyorsunuz?

G.Y. : Tütünün hiçbir çeşidi,  insana faydalı değil. ‘Hanımlar için mentollü sigara çıkardık’, ‘Katranı yok’ ya da ‘Nargilenin içine portakal koyduk bak mis gibi kokuyor’ gibi söylemler, ticari firmaların yapmış olduğu özendirici söylemlerdir. Bunlara inanmayınız. Nargile salonları da dahil, insana zarar veren bu ürünleri lütfen kapalı alanda kullanmayınız.

H.B. : Ticari firmalara, bu konuna bir şey söylemek ister misiniz?

G.Y. : Hiçbir ticari kaygı bir gencin sağlığından önemli olamaz. Bir bardak su ikram ediyoruz size ama içine tükürüyoruz bunu siz içer misiniz? Kimse içmez. Ama onlar sigara içiyorlar ve hava kirleniyor, biz bu havayı soluyoruz. Hiç kimsenin temiz hava hakkı elinden alınmamalı. Kimse bunu solumak zorunda değil. Ticari firmalardan talebimiz ne olursunuz gençlerin geleceği ile oynamayın ve dumansız hava sahasına sahip çıkın. Kapalı ortamlarda tütün maddesi kullandırmayınız.

H.B. : Rakamsal verilere göre Antalya nüfusunda sigara içme oranı nedir?

G.Y. : Tütün kullanımı çok rahat olan bir ürün, bugün caddeler sokaklar tütün kullanan insanlarla dolu. Fakat bir istatistik yapmaya kalkıldığında ve insanlar ‘Tütün kullanıyor musunuz?’ dediğimiz an, bu soruya net cevap alamıyorsunuz. Çünkü insanlar zararını biliyorlar, korkuyorlar ama kullanmaktan vazgeçmiyorlar. Bu nedenle verilen rakamlar gerçeği yansıtmayabiliyor. Antalya’da böyle bir çalışma yapmak istiyorum. İzleyeceğimiz yolu daha net bilmek adına böyle bir çalışma var.

H.B. : Kapalı alanlar dışında toplu ulaşım durakları ve birçok ortak alanda sigara tüketiminin yasak olduğunu biliyoruz. Buna uymayan vatandaşlar için ne gibi önlemler alınabilir?

G.Y. : Tramvay durakları, gemi güverteleri toplum yaşantısına uygun açık hava yerlerinde tütün kullanılması yasak. Hatta yeni düzenleme ile çocuk parklarında ve spor yapılan açık alanlarda da tütün kullanımı yasaklanıyor. Biz bunlar için en başta eğitim olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu gelişmeleri anında topluma bildiriyoruz, insanları bilgilendiriyoruz. Mesela, çocuk parklarında kamera sistemleri olmalı ki, çocuklarımız bunlardan uzak kalabilmeli. Bu konuda hepimize iş düşüyor. Tütün kullanımı olan insanlar hasta, yani bir hastaya ne yapabilirsiniz ki, ancak tedavi olması gerekir. Bunun iki yolu var, eğitim ve tıbbı müdahale.  Kişiye bu eğitimi veriyoruz ama çok fazla sigara kullanan kişilerin doktor yardımı alması gerekir.

CEZALAR VAR

H.B. : 18 yaşını doldurmamış çocuklara sigara satışı yapıldığına şahit olan vatandaşlar ne yapmalı?

G.Y. : Antalya’da tütün denetleme ekipleri var. Bu ekipler en az üç kişiden oluşuyor. Zabıtadan bir kişi, emniyetten bir kişi, sağlık müdürlüğünden sağlık teknisyeni olan bir kişi. Bu kişiler çok duyarlı ve çok fedakar çalışan arkadaşlarımızdır. Bu kişiler ellerinde tabletler ile görüntü alabiliyorlar. Gittikleri yerlerde tütün kullanılıp, kullanılmadığını veya ne kadar kullanıldığını anlayacak teknolojileri var. Ekip veya şahit olan kişi bunu ispat ederse yani şahit olan kişide video ya da fotoğraf ile bunu kanıtlarsa, önce satış noktasına sonra sigarayı alan kişiye cezalar veriliyor. Birinci ceza uyarı oluyor. Üç tutanak olduğunda Belediye’den satış noktasının kapatılmasını talep ediyoruz.

H.B.  : 18 yaş altı çocuklara tütün satışını engellemek adına yeni yaptırımlar olacak mı?

G.Y. : Önümüzdeki günler için, belli bir zaman sonra tütün mağazaları tek olmalı. Yani marketler, benzinlikler gibi satış noktalarında olmamalı ama tütün bağımlısı olan kişilerin bunu alabileceği yerlerde tütün satış merkezleri olmalı. Buralar da kamera sistemi ile kontrol altına alınmalı. Böyle bir sistemde 18 yaşın altında kişilere satış kesinlikle önlenmiş olur. Bu çalışma var, önümüzdeki yıllarda uygulamaya geçecek.

H.B. : Dizilerde tütün kullanımını göstermek yasak iken, marketlerde sizin de söylediğiniz gibi çocukların görebileceği yerlerde duruyor. Burada bir tezatlık söz konusu diyebilir miyiz?

G.Y. : Dışarıdan görülmeyecek şekilde satış yapılmalıdır. Tütünün reklamı olmamalı. Yani çekmecede ya da görünmeyecek yerlerde durmalı ve isteyen kişiye oradan çıkartıp verilmeli. Hatta otomatik çekmece olabilir, düğmeye basılıp para konulduğunda sigara gelecek. Sadece alan kişi görecek. Böyle bir uygulama, güzel bir uygulama olabilirdi. Biraz önce anlattığım gibi tek satış yeri olursa zaten bu da bir bakıma gerçekleşmiş olacak aslında.

ÇÖZÜM SEVGİ

H.B. : Uyuşturucu kullanan gençlere daha çok tepki gösterilirken, sigara kullananlara aynı tepki verilmiyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

G.Y. : Tütün, uyuşturucu kullanımı için bir adımdır. Tütün kullanan kişinin uyuşturucuya yatkınlığı daha fazla oluyor ve ilk fırsatta deniyor. O yüzden anne babaların bilinçli olmaları gerekir. İlk başka anneler ve babalar tütün kullanmamalı. Daha sonra çocuğunun hareketlerine bakmalı, çocuklarını gözlemlemeli. Bu gözlem sonucu mutlaka uyuşturucu kullanımı varsa anlar. O yüzden anne ve babaya diyoruz ki, tütün ve uyuşturucu ile en büyük kaynağı sevgidir. Çocuklarınıza sevgi gösteriniz. Uyumadan önce çocuklarını öpün hem çocuğunuz sevgi ile uyusun hem de tütün kokusu var mı diye bakın. Tütünle mücadelede en büyük olay sevgidir.

HAZEL BERKALP (ÖZEL)

[vc_gallery type=”image_grid” images=”7663,7679,7677,7676,7671,7670,7669,7668,7666″]

 

31 MAYIS 2018 “DÜNYA TÜTÜNE HAYIR GÜNÜ”

 İnsanoğlu dünya ya geldiği zaman oksijen ve sevgi ile büyür. Bu iki nesne ki insan hayat boyu hem ihtiyacı hem de yaşam kaynağımızdır.Yaşam kaynağımızdan bir tanesi olan sevginin kaynağı olan kalp, aynı zamanda bedenimizin de yaşam kaynağı olup, Hayatımız boyunca devamlı çalışan kas olarak faaliyetine devam etmektedir. Hayati fonksiyona sahip olan kalbimiz vücudumuzdaki tüm organlara kanın gitmesini sağlayan, kirli kanı toplayan organımızdır.Damarlarımız ise; yaşam kaynağımızın yollarıdır. Bu yollara kapatmaya, engellemeye hakkımız yoktur. Yaşamamızın kaynağı olan sevginin simgesi kalp, korunması ve sağlıklı çalışması bizlerin elimizdedir. Sağlıklı yaşam için; Gelecek neslimiz için; Çevremiz için;

Gelin, TÜTÜN MAMÜLLERİ KULLANMAYALIM….

DUMANSIZ HAVA SAHASINA SAHİP ÇIKALIM…

Gürsel  Yurtbahar

Türkiye Sigarayla Savaş Der. Ant. Temsilcisi

DUMANSIZ HAVA SAHASINA SAHİP ÇIKALIM

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 31 Mayıs tarihi Dünya Tütünsüz Günü olarak belirlendiğini, bu özel gün çerçevesinde her yıl etkinlikler düzenlendiğini ve tütünün zararları ile ilgili dünyanın her tarafındaki insanların bilinçlendirildiğini söyledi.

ÖNEMİ DAHA DA ARTTI

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nün öneminin zamanla daha da arttığını kaydeden Yurtbahar, “Dünya Tütüne Hayır Günü (WNTD) veya Dünya Sigarasız Günü ya da Dünya Tütünsüz Günü, her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üye devletlerince 1987 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan önemli gündür. Bu günde, sigara kullanıcılarının 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları teşvik edilmektedir. Günümüzde her yıl dünya genelinde 5.4 milyon kişinin ölümüne neden olan ve yaygın bir hale gelen tütün kullanımının küresel olarak sağlık üzerine etkilerine dikkat çekilmesi amaçlanmıştır” dedi.

TÜTÜN MAMULLERİ KULLANMAYALIM

İnsanoğlunun dünyaya geldiği zaman oksijen ve sevgi ile büyüdüğünü hatırlatan Yurtbahar, “Bu iki nesne ki insan hayat boyu hem ihtiyacı hem de yaşam kaynağımızdır. Yaşam kaynağımızdan bir tanesi olan sevginin kaynağı olan kalp, aynı zamanda bedenimizin de yaşam kaynağı olup, hayatımız boyunca devamlı çalışan kas olarak faaliyetine devam etmektedir. Hayati fonksiyona sahip olan kalbimiz vücudumuzdaki tüm organlara kanın gitmesini sağlayan, kirli kanı toplayan organımızdır. Damarlarımız ise yaşam kaynağımızın yollarıdır. Bu yollara kapatmaya, engellemeye hakkımız yoktur. Yaşamamızın kaynağı olan sevginin simgesi kalp, korunması ve sağlıklı çalışması bizlerin elimizdedir. Sağlıklı yaşam için; gelecek neslimiz için; çevremiz için gelin, tütün mamulleri kullanmayalım. Dumansız hava sahasına sahip çıkalım. Bugün 17.00-18.00 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanı’ndan İl Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay tarafından düzenlenen “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ etkinliğine tüm vatandaşlarımızı çocuklarıyla birlikte bekliyoruz” diye konuştu.

Kubilay ELDEMİRCİ

       

ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ RESMİ SİTESİNDE YAYINLANAN HABER

1 Mayıs tarihi, tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin artırılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilmiştir.

Tütün kullanımının; koroner kalp hastalığı, inme ve periferik vasküler hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörü olması sebebiyle DSÖ tarafından 2018 yılı 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü teması “Tütünün kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkisi” olarak belirlenmiştir. Tütünle ilişkili ölüm ve hastalıkların azaltılmasına yönelik çözümlerin bulunmasına rağmen tütün ürünleri, sağlık açısından tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Her yıl tütün ve tütüne bağlı hastalıklar nedeniyle yaklaşık 6 milyon kişi ölüyor.  Tütün ile mücadele yapılmadığı takdirde, 2030 yılından itibaren her yıl 8 milyondan fazla insanın yine aynı sebepler ile kaybedilebileceği öngörülmektedir. Bu önlenebilir ölümlerin % 80’den fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayan insanlar arasında olacaktır.  Tütün ürünlerinin zararları sadece kullanıcılara olmamaktadır. Aktif sigara içimine bağlı birçok zararlı etkinin pasif sigara maruziyetine bağlı olarak da ortaya çıkabileceği artık bilinmektedir. Tütün ürünlerine bağlı duman maruziyeti sebebiyle başta bebek ve çocuklar olmak üzere kullanıcıların yakınları da hastalanmaktadır. Ayrıca tütün ürünleri çevre kirliliğine de neden olmaktadır. Bu nedenlerle sigara ile mücadele çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır.

Dünya Tütünsüz Günü kapsamında ilimizde 31 Mayıs 2018 günü Cumhuriyet Meydanın da etkinlik gerçekleştirilmiştir. Etkinlik kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Yaşama Araçları ile standlar açarak halkı bilgilendirmeye ve farkındalık arttırmaya yönelik olarak; karbonmonoksit ölçümü, sigara ve zararları ile ilgili mini anket uygulamaları yapılmıştır. Etkinliğe Yeşilay Cemiyeti Antalya Şube Başkanlığı da stand çalışması ile destek vermiştir. Cumhuriyet Meydanında 17:00-19:30 saatleri arasında gerçekleştirilen etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Bandosu da katkı sağlamıştır. Sayın Vali Yrd. Hamdi Bolat’ında katıldığı etkinliğin sonunda, protokol konuşmalarının ardından karbonmonoksit ölçüm sonucu olumlu olan vatandaşlar ile mini anket uygulamasında başarılı olan vatandaşlara da Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilciliğince madalyalar takdim edilmiştir. Etkinliğe BMİKK üyesi sivil toplum kuruluşları (Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Sağlıklı Yaşam Derneği, Sivil Düşünce Derneği, Sigarayla Savaş Derneği, Efem Akdeniz G.S.K Derneği) destek sağlamıştır.

Tütün Her Yerde Tütün

“Yeni bir başlangıç yapın ve bugün sigarayı bırakın”

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurt bahar, 9 Şubat Sigara Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Gelin bugün yeni bir başlangıç yapın, sigarayı bırakın” çağrısında bulundu.

Yurt bahar, herkesin hayata, sağlığa ve geleceğine sahip çıkmasını isteyerek,

 “Bugün kendinize büyük bir iyilik yapın. Geleceğinize ve çevrenize vereceğiniz bir karar ile yeni başlangıç yapınız.

Gelin; sigaranın, tütünün bağımlısı olmayın.

Gelin; yeni başlangıca, yeni bir güne, sağlıklı yaşantıya adım atınız.

Gelin; sizin elinizde olan ve bir karar ile bırakabileceğiniz hastalıktan kurtulun. Gelin; dumansız hava sahasına sahip çıkalım.

Gelin; hayata, sağlığa, geleceğe sahip çıkalım.

Gelin; yeni hayata merhaba diyelim.

Gelin, 9 Şubat Sigara Bırakma Günü’ne sağlıklı başlayalım” dedi.

Kubilay ELDEMİRCİ

Dumandaki büyük tehdit

Sigara ile Savaşanlar Derneği il Temsilcisi Yurtbahar, sigarada 4 binin üzerinde zararlı madde olduğunu ve bunların çoğunun kanserojen etkisi bulunduğunu işaret etti.

SEFERBERLİK ŞART

Her yıl sigaradan dolayı 120 bin insanın yaşamını yitirdiğini ve harcanan paranın yıllık 25 milyar dolar olduğunu belirten Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Sigara ile ancak Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi bir seferberlikle kurtulabiliriz. Bu ülkede her yıl 21 milyon insan sigara içiyor ve buna harcanan para 25 milyar dolar. Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar mücadele edeceğiz” dedi. Sigara dumanında sağlık açısından yaklaşık 4 binin üzerinde zararlı madde bulunduğunu da hatırlatan Yurtbahar, bunların çoğunun kanserojen nitelikte olduğunu belirtti.

Dünyada 1.1 milyar, Türkiye’de 17 milyon sigara tiryakisi olduğunu belirten Yurtbahar, sigaranın halk sağlığını tehdit eden en büyük düşman olduğunu söyledi. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiğini belirten Yurtbahar, uzmanların tespitine göre sigara dumanında sağlık açısından yaklaşık 4 binin üzerinde zararlı madde bulunduğunu, bunların çoğunun kanserojen nitelikte olduğunu belirtti.

Yurtbahar, “Sigaranın kullanıcısına zarar verdiği kadar aynı havayı soluyan çevresindeki kişilere de aynı oranda zarar vermektedir. Sigara kullanımı ile doğrudan ilişkisi olduğu kanıtlanmış hastalıklar arasında ağız kanserleri, sindirim sistemi kanserleri, solunum sistemi kanserleri, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları, ülser, mesane kanserleri ve rahim ağzı kanseri sayılabilir” diye konuştu. Sigaraya bağlı olarak yılda 4,5 milyon insanın öldüğünü, Türkiye’de bu rakamın yılda 100 bin civarında olduğunu söyleyen Yurtbahar, kişi başına düşen sigara tüketiminde Avrupa’da ikinci sırada olduğumuzu belirtti.

Yurt bahar sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigaranın yol açtığı zararın önlenmesi 3 hedefi içermektedir. İlk ve en önemli hedef, çocukların ve gençlerin sigara içmeye başlamalarının önlenmesidir. Sigara içicilerinin sigarayı bırakmalarını teşvik etmek ikinci, sigara içmedikleri halde sigara dumanına maruz kalan pasif içicileri korumak.

Öte yandan her yıl sigaradan dolayı 120 bin insanın yaşamını yitirdiğini ve harcanan paranın yıllık 25 milyar dolar olduğunu belirten Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Sigara ile ancak Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi bir seferberlikle kurtulabiliriz. Bu ülkede her yıl 21 milyon insan sigara içiyor ve buna harcanan para 25 milyar dolar. Bu kadar parayla neler yapılabileceğini düşünmenizi istiyorum. Her yıl 120 bine yakın insan sigaradan dolayı ölüyor. Bu küçük ölçekli bir şehrin haritadan silinmesi gibi. Ormanlarımızın da yarısı sigaradan mahvoluyor ve Türkiye gittikçe çölleşiyor

“Bir yandan ağaç dikme kampanyaları yapıyoruz bir yandan da sigara ile ormanlarımızın yarısını yakıyoruz. Sigaradan ancak Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi bir seferberlikle kurtulabiliriz. Eğitim, sağlık kurumları, kolluk kuvvetleri, mahalli idareler, yerel yönetimler, toplum önderleri sanatçılar, ekonomistler vs. hep birlikte el ele vererek mücadelemizde başarılı olabiliriz. Buna yürekten inanıyorum. Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar mücadele edeceğiz”

Murat ŞENTÜRK

Yasak Ama Kimse Takmıyor

Kategori: Özel haber
Geçerli Tarih: 12 Ocak 2017, 15:28
Site: Akdeniz Gerçek Gazetesi
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, elektronik sigara almanın, satmanın, kullanmanın ve reklamının yapılmasının kanunen yasak olduğunu belirterek, yetkileri göreve çağırdı

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, 2013 yılında 4207 sayılı kanunda yapılan değişiklik ile elektronik sigara almanın, satmanın, kullanmanın, reklamının yapılmasının yasak kapsamına alındığını hatırlatarak bu konuda dikkatli olunmasını istedi ve yetkilileri göreve çağırdı. Yurtbahar, elektronik sigaranın halk arasında zararsız olduğuna yönelik ciddi anlamda bir algı olduğunu hatırlattı ve bu algının bir an önce yıkılması gerektiğini söyledi.

 

TÜTÜN ENDÜSTRİSİNİN ESERİ

Elektronik sigaranın bir tütün ürünü olduğunu üzerine basarak vurgulayan Yurtbahar, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de başlatılan sigarayla mücadele başarılı olunca, tütün endüstrisi boş durmadı ve kendine yeni pazar yöntemleri aramaya başladı. İşte elektronik sigarada bu şekilde ortaya çıktı ve son dönemde özellikle gençlerimiz de bu modanın tuzağına düşmeye başladı” dedi.

 

BUALGIYI DEĞİŞTİRMELİYİZ

Gürsel Yurtbahar, görüşlerini şu şekilde sürdürdü: “Ne yazık ki elektronik sigaranın halk arasında zararsız olduğuna yönelik ciddi anlamda bir algı var ve bizlerin bunu bir an değiştirmemiz gerekiyor.

Çünkü elektronik sigara bir tütün ürünüdür ve içince nikotin barındırır. Aynı zamanda bağımlılık yapar.

Nikotin ve kafein zehirlenmelerine neden olan bir üründür. Kanser oluşumuna neden olur. Kanser tedavisine engel olduğu bilim adamları tarafından açıklanmıştır.”

Gençlerimiz Tuzağa Düşmemeli

Yurtbahar, gençlerin elektronik sigaradan uzak durmasını ve bu tuzağa düşmemesini isteyerek, “Geleceğimizi yok eden, bağımlılık yapan bir ürünün kullanılmasına izin vermemeliyiz. Gençlerimizi bu üründen uzak tutmalıyız. Toplum olarak da yasaların bizlere verdiği güçle bu tip ürünlerin reklamının yapılmasına, kullanılmasına, pazarlanmasına engel olmamız görev ve sorumluğumuzdur” diye konuştu. Kubilay ELDEMİRCİ

TOPLUMU BİLGİLENDİRME HABERLERİ VE YAYINLAR.

 • Yasak ama kimse takmıyor – 12 Ocak 2017 – Akdeniz Gerçek Gazetesi
 • Tütün her yerde tütün!.. Vedat Gürhan – Gazete Manşet     19 Nisan 2017
 • Dumansız bir gelecek için –Antalya Hilal Gazetesi -31 Mayıs 2017 GÜNCEL
 • Tütün, KALKINMA için bir tehdittir – İktisadi dayanışma.com.tr 31 Mayıs 2017
 • Elektronik sigara kullanmak yasak –31 Mayıs 2017- Akdeniz Gerçek Gazetesi
 • Sigarada ÖTV artışı yapılmaması yanlış! 5 Temmuz 2017 
 • UYUŞTURUCU İLE  MÜCADELE ÖDÜL TÖRENİ..GÜN HABER.Uyuşturucu ile Mücadele Ödül Töreni – Gün Haber  ( sekiz kamu kurumu ve tek STÖ olarak derneğimiz )
 •  Sigaraya zam talebi! – Güncel – Yayın Tarihi: 14.07.2017 – ANTALYA BURADA –İNTERNET SİTESİ
 • 31.05.2017 VE 25.07.2017 TARİHLİ TRT CANLI YAYIN  VE SES KAYITLARI….(30 YILLIK MÜCADELEDE YAPILANLAR  SÖZ KONUSU OLDU…..)
 • “YASAĞIN SINIRLARI GENİŞLİYOR “ Bölgeden haberler- 28.08.2017
 • “ELEKTRONİK SİGARADAKİ TEHLİKE…” Antalya hilal gazetesi- 25.09.2017
 • TBMM torba kanun tasarının bir maddesinde DUMANSIZ SİGARA ÜRETİMİ \ İMALATINI \ İTHALATINI izin veren maddenin komisyondan geri çekilmesi mücadelede bulunanlara teşekkür ederim. Bu konuda ilk toplum bilgilendirmesi İSTANBUL VE ANTALYA da yazılı basında çıkmıştır.

Bu konuda;

 1. GERÇEK GAZETESİ- 19.10.2017
 2. HİLAL GAZETESİ -20.10.2017
 3. GÜNDEM GAZETESİ-27.10.2017
 • “TOPLUMSAL BİLİNÇ GEREK “ Antalya hilal gazetesi- 29.11.2017 – TORBA YASA ELEKTRONİK SİGARA İÇİN ÇIKAN HAPİS CEZASI KONUSUNDA İLK BİLGİLENDİRME YAPILMIŞTIR.
 • TRT CANLI YAYIN- 25.10.2017-

Tütün Her Yerde Tütün

Vedat Gürhan- GAZETE MANŞET…

19 Nisan 2017,

Antalya Vali Yardımcısı Hamdi Bolat imzalı talimata benzeyen yazıya  göre.,

Yarın, “İl Tütün Kontrol Kurulu Toplantısı” yapılacak.,

Kurul üyesi kurum ve kuruluşların temsilcilerinin söz konusu toplantıda olmaları istendi..

Peki, bu kurulun oluşumundaki esas amaç nedir?

Detayı çok geniş olsa da, kısaca özetlemek gerekirse:

“Kurul, tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu alanlarda denetimler yapmak üzere ekipler oluşturulmasını ve bu ekiplerin 4207 sayılı Kanun ve uygulamaları hakkında periyodik aralıklarla gerekli ve detaylı hizmet içi eğitimleri almasını sağlar” tanımı bu kurulu kısaca özetliyor..

Yani, “Kapalı alan ya da mekanda sigara içmek ve içirtmek yasak arkadaş. İçer ve içirtirsen biz bu yasağı denetlemekle görevliyiz ve cezayı basarız” tanımı sanırım cuk diye oturur.

Denetim hakikaten yeterli mi?

Bence değil.

“Değil” derken eminim ki bar, restoran, kahvehane ya da bu gibi işletme sahipleri ve o işletmelerin müdavimleri bana kızacaklardır.

Sadece sözünü ettiğimiz işletmelerde mi sigara kontrolü gerekiyor ki?

Türkiye Sigara Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar geçtiğimiz günlerde isyan etti.

Dedi ki, “Antalyaspor’un iç saha maçlarında stadyumun her yerinde fosur fosur sigara içiliyor. Allahın bir kulu çıkıp, burası kapalı alan değil mi diye soramıyor. Hem kapalı bir alan konumunda, hem de bir spor tesisinde sigara içenler ile içmeyenler resmen duman altı yapılıyor. Çocukların hatta bayanların da çoğunlukta geldiği spor tesisinde bu sigara içilme olayının önüne geçilmesi gerekir” dedi.

Yerden göğe kadar haklıydı siteminde..

Yarın aylık ya da üç aylık mı bilemiyorum toplantısını yapacak olan İl Tütün Kontrol Kurulu üyelerine desem ki.,

“Cumartesi akşamı Antalyaspor-Trabzonspor maçı var. Gelin stadyuma maç izlemeye gelenlerin hem de oturdukları yerden ve de sigara içmeyenleri kaleye dahi almadan cigaralarını tüttürmeleri size bir şey ifade ediyor mu etmiyor mu?.”

Eminim ki bu sefer de bana Antalyaspor yönetimi kızar.

“Sana ne be adam maça gelip sigara içenlerden. Bize o seyirci lazım” diye çıkışan bile olur..

Bar, restoran ya da kafe sahiplerinin de yapacakları gibi..

Aşağıya tükürsen sakal, yukarıya tükürsen bıyık..

O zaman bu kurula ne gerek var ki?

Laf olsun diye mi bir araya gelip, gündem maddelerinin ne olduğunu bilemiyorum ama, çay-kahve içip, dostlar alış verişte görsün misali mi toplanmalar?

Bir de elektronik sigara derdi çıktı.

Adam almış eline makine gibi bir şeyi, ağzına götürüp derin derin içine çekip, dışarıya öyle bir duman fışkırtıyor ki, sanırsınız az önce oradan kuru yük gemisi geçti..

Adı üstünde duman altı olma olayı var.

Elektronik sigara ya.,

Tütün içermiyor ya.,

Tek yaptığı bol cana duman oluşturmak.

Yasağı mı olurmuş!..

Stada çakmak sokmak yasak ise, elektronik sigara aleti nasıl sokulur arkadaş?.

Adam kaldırıp hakemin kafasına bir atsa o aleti, insana beyin kanaması bile geçirtir arkadaş..

Sözün kısası.

Tütün her yerde tütün ise, spor tesislerinde de tütün olduğuna göre.,

Lütfen biraz duyarlılık..

Galiba biraz da irade..

Dumansız bir gelecek için

Antalya Hilal Gazetesi

31 Mayıs 2017 GÜNCEL

HAYDİ TÜTÜNSÜZ YÜRÜYÜŞE

Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle bugün Karaalioğlu Parkı Mirador 1 önünden saat 21:30’da başlanacak olan pankartlı yürüyüşe tüm Antalyalıları davet eden Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi ve Antalya İl Tütün Kurulu Üyesi Gürsel Yurtbahar, bu yılki temanın ‘Tütün, Kalkınma için bir tehdittir’ şeklinde belirlendiğini vurguladı. Dumansız hava sahasına sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Yurtbahar, “İnsanlığın geleceğini yok eden, çevremizin düşmanı olan tütün ve tütün kullanımı ülkenin kalkınmasında dinamit olmaktadır” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 tarihinden itibaren her yıl belli tema üzerinden dikkat çekerek farkındalık yaratılmaya çalışıldığını belirten Yurtbahar, “Dünya’da ve ülkemizde yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarını görmekle beraber tütün sektörünün ticari kaygıların sonuçları nedeni ile kullanıcılar yanlış yönlendirmektedir. Hiçbir ticari kaygı kişi ve toplum sağlığından, geleceğinden önemli değildir. Tütünün toplum sağlığı etkileyen bir canavar olduğunun bugüne kadar bilimsel bilgiler ve kullananların sonuçları göstermektedir. Bu bilgiler ile kullanıcıların bir bağımlı hastası olduğunu düşünerek, hastalıkta kurtulmak için mücadele vermeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Toplumdaki her bireyin tütün kullanımında kötü örnek olan kişilerin toplumsal yaşam yerlerinde ve kapalı ortamlarda sigara içmesinin önüne geçmesi ve ikaz etmesi gerektiğini belirten Yurtbahar, kayıt dışı kullanımın da önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Elektronik sigaranın da tütünden farkı olmadığının altını çizen Gürsel Yurtbahar, “Her türlü ortamda ve her yaşta kişilerin kullanımı açık bulunan bu zararlı maddelerin kullanılması/ imalatı/ reklamı yasaktır. Bilimsel olan bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Küresel tütün salgınının her yıl yaklaşık 600 bini pasif içici olan 6 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu vurgulayan Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, salgının harekete geçilmediği takdirde 2030’a kadar yüzde 80’i düşük ve orta gelir düzeyinde olan ülkelerde yaşayan 8 milyon kişinin ölümüne neden olmasının beklendiğini ifade etti. Türkiye’de her yıl yaklaşık 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğünü bildiren Yurtbahar, önlem alınmadığı takdirde 2030’a kadar bu sayının 240 bine çıkacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Murat ŞENTÜRK

Tütün, Kalkınma için bir tehdittir

İktisadi dayanışma.com.tr

31 Mayıs 2017 Çarşamba

İnsanlığın geleceğini yok eden, Çevremizin düşmanı olan tütün ve tütün kullanımı KALKINMAMIZ’ da dinamit olmaktadır.

Tütün,  KALKINMA  için bir tehdittir….”

(Dünya Tütünsüzlük Günü 2017 teması)

İnsanlığın geleceğini yok eden,

Çevremizin düşmanı olan tütün ve tütün kullanımı KALKINMAMIZ’ da dinamit olmaktadır.

DSÖ tarafından 1987 tarihinden itibaren her yıl belli tema üzerinden dikkat çekerek farkındalık yaratılarak tütün kullanıcılarının dikkatine çekerek bırakmalarını sağlamaktadır. Dünya ve ülkemizde yapılan çalışmalarının olumlu sonuçları görmekle beraber tütün sektörünün ticari kaygıların sonuçları nedeni ile KULLANICILAR yanlış yönlendirmektedir.

Hiçbir ticari kaygı kişi ve toplum sağlığından / geleceğinden önemli değildir.

Tütünün kişi/toplum sağlığı etkileyen bir canavar olduğunun bu güne kadar bilimsel bilgiler ve kullananların sonuçları göstermektedir.

Bu bilgiler ile KULLANICILARIN bir bağımlı hastası olduğunu düşünerek, hastalıkta kurtulmak için mücadele vermeleri gerekmektedir.

Tütün Kullanımı bireysel tercih olması rağmen; toplumsal/çevresel/ ekonomik olumsuzlukları geleceğimizi TEHDİT etmektedir.

Toplum bireyleri olarak geleceğimizin TEHDİT ALTINDA OLMASINA izin vermememiz gerekmektedir.

Geleceğimizi yok eden DİNAMİT ‘ i patlamasına izin vermememiz gerekir.

Onun için;

DUMANSIZ HAVA SAHASINA SAHİP ÇIKILMASI için kanunen yapılması gereken satış noktaları/toplumsal yaşam alanlarında kullanım/ reklam gibi düzenlemeleri uygulama girmesini bekliyoruz.

Toplum olarak ise; tütün kullanımda kötü örnek olarak nitelendirdiğimiz kişilerin kullanımlarını, Kapalı ortamlara ve toplumsal yaşam yerlerinde kullanımı, Kayıt dışı satışların engellememiz gerekmektedir.

Tütün sektörünün yanlış yönlendirmeleri ile günümüzün modası olarak ortaya çıkan elektronik sigara kullanımların yükseldiğini görmekteyiz.

Her türlü ortamda ve her yaşta kişilerin kullanımı açık bulunan bu zararlı maddelerin kullanılması/ imalatı/ reklamı yasaktır.

Bilimsel olan bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmeleri gerekmektedir.

Toplum olarak;

TÜTÜN MADDESİ KULLANMIYORUZ….

ÜLKEMİZİ SEVİYORUZ,

GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ.

SAYGILARIMLA…31.05.2017

GÜRSEL YURTBAHAR

TÜRKİYE SİGARAYLA SAVAŞ DER. ANT. TEM.

Elektronik sigara kullanmak yasak

 • 31 Mayıs 2017- AKDENİZ GERÇEK GAZETESİ

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi ve İl Tütün Kurulu Üyesi Gürsel Yurtbahar, tütün sektörünün yanlış yönlendirmeleri ile günümüzün modası olarak ortaya çıkan elektronik sigara kullanımının yükseldiğine dikkat çekerek, “Elektronik sigaranın kullanılması, imalatı ve reklamı yasaktır. Bilimsel olan bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmeleri gerekiyor” dedi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi ve İl Tütün Kurulu Üyesi Gürsel Yurtbahar, insanlığın geleceğini yok eden, çevremizin düşmanı olan tütün ve tütün kullanımının ülke kalkınması için bir tehdit olduğunu ileri sürdü. Yurtbahar yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılından itibaren her yıl belli tema üzerinden dikkat çekilerek farkındalık yaratıldığını, bu şekilde tütün kullanıcılarının bırakmalarının sağlandığını kaydetti.

 

SAĞLIĞIMIZI ETKİLEYEN CANAVAR

Yurtbahar, şöyle konuştu: “Dünya ve ülkemizde yapılan çalışmalarının olumlu sonuçları görmekle beraber tütün sektörünün ticari kaygıların sonuçları nedeni ile kullanıcılar yanlış yönlendirmektedir. Hiçbir ticari kaygı kişi ve toplum sağlığından ve geleceğinden önemli değildir. Tütünün kişi ve toplum sağlığı etkileyen bir canavar olduğunun bu güne kadar bilimsel bilgiler ve kullananların sonuçları göstermektedir. Bu bilgiler ile kullanıcıların bir bağımlı hastası olduğunu düşünerek, hastalıkta kurtulmak için mücadele vermeleri gerekmektedir. Tütün kullanımı bireysel tercih olması rağmen; toplumsal, çevresel ve ekonomik olumsuzlukları geleceğimizi tehdit etmektedir. Toplum bireyleri olarak geleceğimizin tehdit altında olmasına izin vermememiz gerekmektedir. Geleceğimizi yok eden dinamiti patlatmasına izin vermememiz gerekir.”

 

İMALATI VE REKLAMI YASAK

Son yıllarda elektronik sigara kullanımının yükseldiğine de dikkat çeken Yurtbahar, “Dumansız hava sahasına sahip çıkılması için kanunen yapılması gerekenler var. Özellikle satış noktaları, toplumsal yaşam alanlarındaki kullanımı ve reklam gibi düzenlemelerin uygulamaya girmesini bekliyoruz.

Toplum olarak kötü örnek olarak nitelendirdiğimiz kişilerin kullanımlarını, kapalı ortamlara ve toplumsal yaşam yerlerinde kullanımı ve kayıt dışı satışların engellememiz gerekiyor. Tütün sektörünün yanlış yönlendirmeleri ile günümüzün modası olarak ortaya çıkan elektronik sigara kullanımların yükseldiğini görmekteyiz. Her türlü ortamda ve her yaşta kişilerin kullanımı açık bulunan bu zararlı maddelerin kullanılması, imalatı ve reklamı yasaktır. Bilimsel olan bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmeleri gerekiyor” dedi. Yurtbahar, Antalyalılar’ı bugün saat 21.30’da Karaalioğlu Parkı Mirador 1’de yapılacak olan ‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ etkinliklerine davet etti.

Kubilay ELDEMİRCİ

ANTALYA'da uyuşturucu ile başarılı mücadele eden 9 farklı meslekten 9 kişi plaket ve fidanla ödüllendirildi.

Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü ’26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü’ dolayısıyla Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde program düzenledi. Programa Vali Münir Karaloğlu, Başsavcı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı. Törende konuşan Vali Karaloğlu, hükümetin uyuşturucu ile mücadele eylem planı ilan ettiğini hatırlattı. İllerde buna yönelik koordinasyonların oluşturulduğunu kaydeden Karaloğlu, öncelikli olarak problemin ortaya çıkmasına yönelik tedbirler alınması gerektiğini belirtti. Karaloğlu, “Bir kişiyi bu belaya bulaştıktan sonra onu çıkarıp temizlemek ve topluma kazandırmak çok zor ve maliyetli. Bunun için öncelikle yapmamız gereken ortamları ortadan kaldırmak. Bir çocuk sevgisiz bırakıldıysa ve ilgi gösterilmezse bağımlılığın en büyük adayı oluyor. Ailelerin çocukları sevgi ortamında büyütmesi gerekiyor. Takip etmesi gerekiyor. Bütün ekonomik imkanları verdiğimizde her şeyin bittiğini zannetmemeliyiz” diye konuştu.

‘YAZ SPOR OKULLARI VE KURAN KURSLARI ÖNEMLİ’

Antalya’da yaz aylarında yaz spor okulları ve Kuran kurslarını çocukların boş kalmaması açısından çok önemsediğini aktaran Karaloğlu, “Sokakta çocuğun başıboş olmaması gerekiyor. Boş zamanını bir rehberin öncülüğünde geçirmesi gerekiyor. Spor bu noktada önemli. Sokakta başıboş kalınca kötü niyetli insanlar o çocukları ağlarına düşürmede fırsat yakalıyor” dedi.

Mücadelenin koordineli yürümesi gerektiğini anlatan Vali Karaloğlu, koordinasyon çok iyi sağlanmazsa aynı vaka üzerinde kalındığını dile getirdi. Çok dramatik vakalarla karşılaştıklarını belirten Karaloğlu, “Mücadele dozumuz artıyor ama uyuşturucunun yayılma hızı da artıyor. Daha çok emek vermemiz lazım” diye konuştu.

‘SİNSİCE HAYATA GİRİYOR’

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir ise uyuşturucu ile mücadele konusunda işbirliği içinde hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Antalya’nın uyuşturucu ile mücadelede örnek gösterildiğini aktaran Özdemir, “Bana olmaz dememeli, uyuşturucu toplumun her kesiminde kendisine yer bulabiliyor. Yaşadığımız en önemli terör olaylarından biri olarak görüyorum. Uyuşturucu ile mücadeleyi, geçen seneden beri mücadele ettiğimiz FETÖ’ye benzetiyorum. Sinsice hayatın içine sızabiliyor. Uyuşturucu ile mücadele sadece kolluk kuvvetlerinin görevi değildir. Ailelerden başlayarak mücadele yapılmalı” dedi.

Konuşmaların ardından Antalya’da uyuşturucu ile mücadele eden başarılı kurum çalışanlarından 9 kişi, plaket ve fidanla ödüllendirildi

Sigaraya zam talebi!

Güncel – Yayın Tarihi: 14/07/2017 10:41- ANTALYA BURADA –İNTERNET SİTESİ….

Maliye Bakanlığınca, bu yılın Temmuz-Aralık dönemi için 2017 enflasyon gelişmeleri ve yıl sonu hedefleri göz önünde bulundurularak, sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının artırılmamasının uygun görüldüğü bildirildi.

Maliye Bakanlığınca, bu yılın Temmuz-Aralık dönemi için 2017 enflasyon gelişmeleri ve yıl sonu hedefleri göz önünde bulundurularak, sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının artırılmamasının uygun görüldüğü bildirildi.

KOLAY ULAŞILABİLİR OLMAMALI

Karara tepki gösteren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, ÖTV’ye gelecek olan zammın sigaraya zam anlamına geldiğini ve gelecek zam ile az da olsa tiryakileri sigaradan kurtaracağını söyledi. Tütün ve tütün kullanıcılarının yüzde 95 kansere neden olduğunu, pasif içici durumunda bulunanların da kanser riski olma ihtimallerini yükselttiğinin altını çizerken sigara içilmesini ve sigara satılmasını zorlaştıracak her türlü uygulamanın başarı sağlayacağını vurguladı. Yurtbahar, “Birçok bilimsel araştırmanın sigarayı ‘en hafif uyuşturucu’ olarak nitelendirdiği bir nesnenin rahatça ulaşılabilir bir meta olmasının önüne geçilmelidir” dedi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Sigaraya yapılacak yüzde 10 ile yüzde 27,5 arasında değişen oranlarla yapılan zam, tiryakilikten kurtulmada faydalı olabilir” derken zamların sigarayı bırakmada etkili olabileceğini kaydetti.

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı ve Temmuz- Aralık döneminde sigara ve diğer tütün mamulleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının artırılmaması kararının hatalı olduğunu dile getiren Yurtbahar, ÖTV’ye gelecek olan zammın sigaraya zam anlamına geldiğini ve gelecek zam ile az da olsa tiryakileri sigaradan kurtaracağını söyledi.

Tütün ve tütün mamullerine gelecek yüzde 10 ile yüzde 27,5 oranındaki zamlar ile sigarada kullanım oranlarını alt seviyelere düşüreceğine inandığını belirten Gürsel Yurtbahar, sigara içilmesini ve sigara satılmasını zorlaştıracak her türlü uygulamanın başarı sağlayacağını vurguladı.

SİGARA EN HAFİF UYUŞTURUCUDUR

Yurtbahar, “Bilindiği gibi sigara fiyatlarına yüzde 10 ile yüzde 27,5 arasında değişen oranlarla zam yapıldı. Sigaraya zam tiryakilikten kurtulmada faydalı olabilir. Birçok bilimsel araştırmanın sigarayı ‘en hafif uyuşturucu’ olarak nitelendirdiği bir nesnenin rahatça ulaşılabilir bir meta olmasının önüne geçilmelidir” şeklinde konuştu.
Gürsel Yurtbahar, tiryakilerin bu zammı kendileri için milat kabul edip, birçok hastalığın sebebi sigara tiryakiliğini terk etmeleri için motivasyon aracı kabul etmeleri gerektiğini kaydetti.
HER TÜRLÜ ZAMMIN DESTEKÇİSİYİZ
Asli amaçlarının özellikle gençlerin sigara bağımlısı olmadan bilinçlendirmek olduğunu vurgulayan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, sigara zammının ve düz paket uygulamasının başarı sağlayacağına inandığını aktardı. Dünyada en pahalı sigaranın Norveç, Fransa, ve İngiltere gibi ülkelerin yer aldığını bildiren Yurtbahar, Türkiye’de de sigaraya yapılacak her türlü zammın destekçisi olacaklarını kaydetti.

ZAM NEDENİYLE YÜZ KİŞİDEN 5’İ SİGARA BIRAKABİLİR

Yapılacak zam nedeniyle yüz kişiden 5’inin sigarayı bırakacağını ön gördüğünü aktaran Gürsel Yurtbahar, “İnanıyorum ki sigaraya yapılacak zamlar ile sigarayı bırakmak isteyenler mutlaka olacaktır. Gönül ister ki sigaraya yüksek oranlarda zamlar gelsin ve aynı oranlarda insanlar sigarayı bıraksın. Bir kişi bile gelebilecek zam nedeniyle sigarayı bıraksa maksat hasıl olmuş demektir diye düşünüyorum. Asıl mesele sigaranın ulaşılması zor, kolay kullanılamayan bir nesne haline dönüştürülmesinde. Örneğin, bir paket sigara 50 lira olsa, açık alanlarda dahi sigara içmek yasak olsa, sigara bırakma oranında gözlenecek müthiş yükselişi varın siz düşünün” ifadelerini kullandı.

SİGARANIN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ UNUTMAYALIM!

Sigara kullanımının insan sağlığını ciddi bir şekilde etkilediğini, sigarasız bir toplum hayal ettiklerini kaydeden Yurtbahar şöyle devam etti: “Sigara için sadece ‘sağlığa zararlı’ deyip geçiyor gibiyiz. Sigara bu kadar basite alınabilecek bir şey değil. Sigara sadece sağlığa zarar vermiyor, öldürüyor. Bugün bilinen hemen tüm kanserlerin, kalp rahatsızlıklarının, birçok iç organla ilgili hastalıkların başlıca sebebi sigara kullanımı. En basitinden örnek verecek olursak, Ramazan’da oruç tutmuş bir sigara kullanıcısının, orucunu sigarayla açtığı takdirde beyninde yaşadığı tahribatın, başına balyozla vurulduğunda yaşadığı tahribatla eşdeğer olduğu söyleniyor. Bu basit örnek bile sigaranın ne denli zararlı bir nesne olduğunu özetliyor.”

TÜRKİYE SİGARA KULLANIMINDA DÜNYADA 11. SIRADA

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Türkiye’nin sigara kullanımında dünyada 11. sırada bulunduğunu anımsatarak, Türkiye’de erkeklerin yüzde 37,3’ünün, kadınların yüzde 10,7’sinin sigara kullandığını, bu rakamların çok yüksek olduğunu bildirdi…..

25.07.2017 TARİHİNDE TRT ANTALYA RADYOSUNDA YAPILAN YAYININ SES KAYDI VE FOTORAFI.

25.07.2017 TARİHİNDE TRT ANTALYA RADYOSUNDA YAPILAN YAYININ SES KAYDI VE FOTORAFI.

(Tütün le mücadele de 30 yıllık sürecin özeti yapıldı…)

Bölgeden Haberler

Tarih: 28.08.2017 11:28

 

Yasağın Sınırları Genişliyor

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’nda yapılacak değişiklik sonrası sigara yasağı genişliyor…

 ELEKTRONİK SİGARA YASAK
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’nda yapılacak değişiklik sonrası sigara yasağı genişliyor. Buna göre toplu taşıma araçlarında uygulanan sigara içme yasağı, özel araçları da kapsayacak şekilde genişletiliyor. Yeni düzenleme ile “Hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların” da sigara içmeleri yasaklanıyor. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Bilinçli insanlar zaten sigara kullanmıyor.  Elektronik sigaralara da değinen Yurtbahar, “Elektronik sigaranın kullanılması, imalatı ve reklamı yasaktır. Bilimsel olan bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmeleri gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’nda yapılacak yeni düzenlemeyle toplu taşıma araçlarında uygulanan sigara içme yasağı özel araçları da kapsayacak şekilde genişletilerek ‘hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların’ sigara içmesi yasaklanacak.

TEK TİP PAKET GELİYOR
Yapılacak düzenleme ile Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil tek tip tasarlanmış düz standart paket biçiminde piyasaya sürülecek. Marka; paketin tek bir yüzeyine ve yüzeyin yüzde 5’ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak.

7 MİLYON KİŞİ TÜTÜNDEN ÖLÜYOR
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin tütün tüketimi nedeniyle hayatını kaybettiğini, tütün ürünleri kullanımının dünya ekonomisine yıllık maliyetinin 1 trilyon 400 milyar dolardan fazla olduğunu açıkladı.

Raporda, sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımının hane halkı ve hükümetler dahil dünya ekonomisine bir yıllık maliyetinin 1 trilyon 400 milyar dolardan fazla olduğu ifade edildi.
Tütün kullanımının tüm insanları, milletleri ve bölgesel kalkınmayı birçok açıdan tehdit ettiğine işaret edilen raporda, dünyada sigara içen 860 milyon yetişkinin düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşadığına dikkat çekildi. Ayrıca 2030 itibarıyla tütünden kaynaklanan ölümlerin yüzde 80’inin gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşeceği uyarısı yapıldı.

BİLİNÇİ İNSAN SİGARA KULLANMIYOR
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’ndaki yeni düzenlemeyi değerlendiren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Bilinçli insanlar zaten sigara kullanmıyor. Özgürlükler bu kadar kısıtlanmamalı. Her iş bitti de sigaranın kullanımının özel araçlarda yan koltukta oturanlara mı kısıtlanması kaldı?” diyerek yasağın sınırının genişlemesini değerlendirdi.
ELEKTRONİK SİGARA SATIŞI YASAK
Son dönemde artan elektronik sigaralara da değinen Gürsel Yurtbahar, elektronik sigaranın kullanılması, imalat ve reklamının yasak olduğunu, bu yasağa uymayanlar hakkında TCK ilgili maddeleri ile en ağır ceza verilmesi gerektiğini söyledi.

“Dumansız hava sahasına sahip çıkılması için kanunen yapılması gerekenler var. Özellikle satış noktaları, toplumsal yaşam alanlarındaki kullanımı ve reklam gibi düzenlemelerin uygulamaya girmesini bekliyoruz” diyen Yurtbahar, “Toplum olarak kötü örnek olarak nitelendirdiğimiz kişilerin kullanımlarını, kapalı ortamlara ve toplumsal yaşam yerlerinde kullanımı ve kayıt dışı satışların engellememiz gerekiyor. Tütün sektörünün yanlış yönlendirmeleri ile günümüzün modası olarak ortaya çıkan elektronik sigara kullanımların yükseldiğini görmekteyiz. Her türlü ortamda ve her yaşta kişilerin kullanımı açık bulunan bu zararlı maddelerin kullanılması, imalatı ve reklamı yasaktır” ifadelerini kullandı.

Elektronik sigaradaki tehlike

ANTALYA HİLAL GAZETESİ-25/09/2017

Sigarayı bırakma yöntemi olarak tercih edilen elektronik sigaraların kullanımı yasak olmasına karşın hızla yayıldığı bilinirken, uzmanlar bu ürünün içinde kanserojen etkiye sahip maddeler olduğunu belirtiyor.

 

REKLAMI DAHİ YASAK

Temiz hava sahasının genişletilmesi için yıllardır süren çalışmalar olumlu sonuçlar doğururken, sigara tiryakilerinin elektronik sigaraya yönelmesi gençlerin de merakını cezbediyor. Kanserojen madde ihtiva ettiği öne sürülen ve reklamının yapılması dahi yasak olan bu ürünlere karşı vatandaşları uyaran Türkiye Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Gelin toplum olarak; elektronik sigara ve tütün maddesi kullanarak kötü örnek olmayalım. Kayıt dışı ekonomiye destek vermeyelim, Kalkınmamızın temeline dinamit koymayalım” diye konuştu.

Türkiye Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de başlatılan mücadele başarılı olunca, tütün endüstrisinin kendine yeni Pazar yöntemleri aramaya başladığını ve elektronik sigaranın hızla yayıldığını söyledi. Elektronik sigaranın nikotin barındıran bir ürün olduğunu belirten Yurtbahar, elektronik sigaranın bağımlılık yapan bir ürün olduğunu, kanser tedavisine de engel teşkil ettiğini belirtti.

Yurtbahar, “Ticari kayıplarının giderilmesi için; nikotin salıveren dumanlı bir tütün ürününün bir kurtarıcı olarak gösterilmesine, geleceğimizi yok eden ve çevredekileri de zehirleyen bu ürünün kullanılmasına gençlerimiz hayır demelidir. Kanunen; reklamı, kullanılması, pazarlama, satışı yasak olan elektronik sigara vb benzeri ürünlerin kullanılmasında gençlerin tuzağa düşmesine engel olmamız Anayasal görev ve sorumluğumuzdur. Temiz hava solumak hakkımız” diye konuştu.

Türkiye’de sigara ile mücadelenin geç başlamasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre tüm kriterleri uygulan ilk ve tek ülke durumunda olduklarının altını çizen İl Temsilcisi Yurtbahar, çıkmaza giren tütün sektörünün ve sigara firmalarının gençleri ve tütün kullanıcılarını farklı yöntemler ile tuzağa düşürdüklerini kaydetti. Yurtbahar sözlerini şöyle sürdürdü: “Piyasada kolay bulunan ve yanlış algılar ile satılan elektronik sigaranın kullanılması/ satılması/üretimi tamamen kanunen yasak üründür. Elektronik sigara nikotin salıveren, tütün ürünüdür. Bu gerçekler bilinmesine rağmen; kullanıcıların içinde tütünden başka ne olduğu bilinmeyen maddeleri soluması da bir başka gerçektir

“Nasıl ki; içinde tükürük bulunan bir bardak su içmeyecek isek, solunacak havanın içinde de zehirli maddeler bulunan havayı solumak istemiyoruz. Anayasal hakkımız olan temiz hava soluma hakkımızı kullanmak istiyoruz. Başta anne ve babalar olmak üzere herkesin gençlerimize sahip çıkması onların bu tuzağa düşmelerine engel olması gerekir. Gelin toplum olarak; elektronik sigara ve tütün maddesi kullanarak kötü örnek olmayalım. Kayıt dışı ekonomiye destek vermeyelim, Kalkınmamızın temeline dinamit koymayalım”

Günden güne yüzlerce kişinin ölümüne ve ölümcül rahatsızlıklara yakalanmasına sebep olan sigarayı bırakma yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Sigarayı bırakma yöntemlerine bağlı alternatifler arasına eklenen Elektronik Sigara zararları bilinmeksizin iyi bir yöntem olarak yaygınlaşmaya başladı. Uzmanlara göre bu ürün normal sigara içiminin verdiği zarar ile eşit ölçüde zarara sebep oluyor. Konuşulduğu gibi masumiyet barındırmayan elektronik sigaranın zararları ve içerisindeki kanserojen maddeler uzmanlar tarafından açıklandı.

Elektronik sigaraların içerisindeki sıvıların kanserojen madde içerdiği, sıvılardan alınan çoğu örnekte, tütünde olduğu gibi insan sağlığını tehlikeye atabilecek ‘anabasine, myosmine ve beta nikotryine’ maddeleri tespit edildi. Aynı zamanda, elektronik sigaraların nikotin bağımlılığını tetikleme ve nikotin zehirlenmesine yol açma gibi risklerinin de yüksek olduğu açıklandı. Anabasine’nin; tütün bitkisinde bulunan ve böcek öldürücü etkinliğe sahip alkoloit yapısında bir bileşik madde olarak biliniyor.

Murat ŞENTÜRK

 

Dumansız sigaraya veto

ANTALYA HİLAL-20.10.2017

Dumansız sigaranın torba yasadan çıkarılmasını değerlendiren Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, atılan adımın ülkedeki olası bağımlılığın önünü aldığını savundu.

SIRADA KAÇAK TÜTÜN VAR

Dumansız sigara olarak bilinen Isıtılmış tütün ürünlerine Türkiye’de satış ve üretim izni veren düzenlemeden vazgeçilmesinin çok doğru bir hamle olduğunu belirten Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Dumansız sigara konusundaki mücadelemiz amacına ulaştı. Hükümet tepkilere daha fazla kayıtsız kalmadı ve tasarıyı torba yasadan çıkardı. Şimdi hedefimiz ülkemizde son dönemde iyice yaygınlaşan kaçak tütün ile savaşa geldi. Bunun için de hiç geri adım atmadan halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de dumansız hava sahası için mücadele veren sembol isimlerden biri olan Türkiye Sigarayla Savaşanlar Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, uzun zamandan beri eleştirdikleri ve zararlı olduğu için Türkiye’de satışına izin verilmemesi için mücadele ettikleri dumansız sigaranın torba tasarıdan çıkarıldığını müjdeledi. Sadece ABD’li bir sigara şirketinin ürettiği dumansız sigaranın (ısıtılmış sigara) Türkiye’de üretilmesi ve yurt dışından ithal edilmesine izin veren ‘şirkete özel’ maddenin torba tasarıdan çıkarılmasının doğru atılmış bir adım olarak niteleyen Yurtbahar, eğer bu tasarı çıksaydı dumansız sigaranın Türkiye’de yaygınlaşacağını hatırlattı.

Yurtbahar, şöyle konuştu: “Dumansız sigara olarak bilinen Isıtılmış tütün ürünlerine Türkiye’de satış ve üretim izni veren düzenlemeden vazgeçilmesi Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi ve bir vatandaş olarak beni son derece memnun etti. Çünkü ısıtılmış tütün ürünlerinin özellikle gençlerin bu tür yeni ürünlerle daha kolay sigara bağımlısı olabilecekleri vurgusunu her seferinde tekrarlamıştık ve ciddi endişelerimiz vardı. Eğer bu tasarı çıksaydı dumansız sigaranın Türkiye’de sigara kullanımını da ciddi anlamda yaygınlaştırma ihtimali vardı.”

“Bizce alınan karar son derece doğrudur. Kanunlaşmadan, kelime oyunu yapılmadan torba tasarıdan çıkarılması gelecek nesiller adına hepimizi sevindirmiştir. Çünkü elektronik sigaranın dumanlı sigaradan hiçbir farkı yoktur. Yıllarca dumansız hayatı savunurken, bunun mücadelesini verirken yabancı tütün maddesi ve benzerlerinin yurt içine girmesi ve üretilmesi engellenmiş oldu. Yani şimdilik bu savaşı Türkiye Sigarayla Savaş Derneği ve dumansız hava sahasını savunan insanlar kazanmıştır.”

Bundan sonraki hedeflerinin kaçak tütün ile mücadele olduğunu ifade eden Gürsel Yurtbahar, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Dumansız sigara konusundaki mücadelemiz amacına ulaştı. Hükümet tepkilere daha fazla kayıtsız kalmadı ve tasarıyı torba yasadan çıkardı. Şimdi hedefimiz ülkemizde son dönemde iyice yaygınlaşan kaçak tütün ile savaşa geldi. Bunun için de hiç geri adım atmadan halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca tütün satış noktalarının kayıt dışı alımlarının engellenmesi için denetimlerin sıklaştırılmasını istiyoruz. Tütün kullanan vatandaşımız alacaksa en azından kayıt dışı tütün almasın. Ucuz fiyattan pazardan tütün almak son derece sakıncalıdır.      MURAT ŞENTÜRK

Toplumsal bilinç gerek

ANTALYA HİLAL GAZETESİ-25/09/2017

Sigarayı bırakma yöntemi olarak tercih edilen elektronik sigaraların kullanımı yasak olmasına karşın hızla yayıldığı bilinirken, uzmanlar bu ürünün içinde kanserojen etkiye sahip maddeler olduğunu belirtiyor.

 

REKLAMI DAHİ YASAK

Temiz hava sahasının genişletilmesi için yıllardır süren çalışmalar olumlu sonuçlar doğururken, sigara tiryakilerinin elektronik sigaraya yönelmesi gençlerin de merakını cezbediyor. Kanserojen madde ihtiva ettiği öne sürülen ve reklamının yapılması dahi yasak olan bu ürünlere karşı vatandaşları uyaran Türkiye Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Gelin toplum olarak; elektronik sigara ve tütün maddesi kullanarak kötü örnek olmayalım. Kayıt dışı ekonomiye destek vermeyelim, Kalkınmamızın temeline dinamit koymayalım” diye konuştu.

Türkiye Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de başlatılan mücadele başarılı olunca, tütün endüstrisinin kendine yeni Pazar yöntemleri aramaya başladığını ve elektronik sigaranın hızla yayıldığını söyledi. Elektronik sigaranın nikotin barındıran bir ürün olduğunu belirten Yurtbahar, elektronik sigaranın bağımlılık yapan bir ürün olduğunu, kanser tedavisine de engel teşkil ettiğini belirtti.

Yurtbahar, “Ticari kayıplarının giderilmesi için; nikotin salıveren dumanlı bir tütün ürününün bir kurtarıcı olarak gösterilmesine, geleceğimizi yok eden ve çevredekileri de zehirleyen bu ürünün kullanılmasına gençlerimiz hayır demelidir. Kanunen; reklamı, kullanılması, pazarlama, satışı yasak olan elektronik sigara vb benzeri ürünlerin kullanılmasında gençlerin tuzağa düşmesine engel olmamız Anayasal görev ve sorumluğumuzdur. Temiz hava solumak hakkımız” diye konuştu.

Türkiye’de sigara ile mücadelenin geç başlamasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre tüm kriterleri uygulan ilk ve tek ülke durumunda olduklarının altını çizen İl Temsilcisi Yurtbahar, çıkmaza giren tütün sektörünün ve sigara firmalarının gençleri ve tütün kullanıcılarını farklı yöntemler ile tuzağa düşürdüklerini kaydetti. Yurtbahar sözlerini şöyle sürdürdü: “Piyasada kolay bulunan ve yanlış algılar ile satılan elektronik sigaranın kullanılması/ satılması/üretimi tamamen kanunen yasak üründür. Elektronik sigara nikotin salıveren, tütün ürünüdür. Bu gerçekler bilinmesine rağmen; kullanıcıların içinde tütünden başka ne olduğu bilinmeyen maddeleri soluması da bir başka gerçektir

“Nasıl ki; içinde tükürük bulunan bir bardak su içmeyecek isek, solunacak havanın içinde de zehirli maddeler bulunan havayı solumak istemiyoruz. Anayasal hakkımız olan temiz hava soluma hakkımızı kullanmak istiyoruz. Başta anne ve babalar olmak üzere herkesin gençlerimize sahip çıkması onların bu tuzağa düşmelerine engel olması gerekir. Gelin toplum olarak; elektronik sigara ve tütün maddesi kullanarak kötü örnek olmayalım. Kayıt dışı ekonomiye destek vermeyelim, Kalkınmamızın temeline dinamit koymayalım”

Günden güne yüzlerce kişinin ölümüne ve ölümcül rahatsızlıklara yakalanmasına sebep olan sigarayı bırakma yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Sigarayı bırakma yöntemlerine bağlı alternatifler arasına eklenen Elektronik Sigara zararları bilinmeksizin iyi bir yöntem olarak yaygınlaşmaya başladı. Uzmanlara göre bu ürün normal sigara içiminin verdiği zarar ile eşit ölçüde zarara sebep oluyor. Konuşulduğu gibi masumiyet barındırmayan elektronik sigaranın zararları ve içerisindeki kanserojen maddeler uzmanlar tarafından açıklandı.

Elektronik sigaraların içerisindeki sıvıların kanserojen madde içerdiği, sıvılardan alınan çoğu örnekte, tütünde olduğu gibi insan sağlığını tehlikeye atabilecek ‘anabasine, myosmine ve beta nikotryine’ maddeleri tespit edildi. Aynı zamanda, elektronik sigaraların nikotin bağımlılığını tetikleme ve nikotin zehirlenmesine yol açma gibi risklerinin de yüksek olduğu açıklandı. Anabasine’nin; tütün bitkisinde bulunan ve böcek öldürücü etkinliğe sahip alkoloit yapısında bir bileşik madde olarak biliniyor.

Murat ŞENTÜRK

 

ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ -27.10.2017

Dumansız sigara üretimi ile ilgili yasanın değiştirilmesi üzerine Türkiye Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Temiz havamız korunacağı için çok mutluyuz” dedi

Yeni kanun tasarısına göre yeni tütün mamülleri üretiminin ve satılmasının önünün açılacağı açıklanmıştı. Sivil Toplum Örgütlerinden gelen tepkiler üzerine yeni tip ısıtmalı sigara yani Dünya’da ‘dumansız sigara’ olarak bilinen ısıtılmış tütün ürünlerine Türkiye’de satış ve üretim izni torba yasasından çıkarılacağı açıklandı. Türkiye Sigara ile Savaşanlar Derneği İl Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, “Tütün her halükarda insanları ve çevreyi yok eden bir madde olduğu için bunun üretilmesi de bu yüzden sakıncalıdır ” dedi.

“ÇOK MUTLUYUZ”

Dumansız Sigara üretimi yasasının Tütün kontrol çerçeve sözleşmesine de aykırı olduğunu dile getiren Yurtbahar, “Tütün dünyaca bilinen en bağımlılık yapan ve en zararlı maddedir. Buna istinaden dumansız sigara üretimine ve ithaline izin verilen maddeye karşı tepkiler gösterildi. Hükümette buna istinaden torba yasasından bu maddeyi çıkardı. Bu maddenin çıkması nedeni ile elektronik sigaranın üretimi Türkiye’ de yapılmayacak ve bu üretimler için yapılacak olan tütün ithali de yapılmayacaktır. Biz bunun dumansız sigara anlamında yapılan en büyük adım olduğunu düşünüyoruz. Biz de temiz hava koruma hakkımızın korunduğu için çok mutluyuz” şeklinde konuştu. ESRA SARICA/ GÜNDEM HABER

Elektronik sigaradaki tehlike

ANTALYA HİLAL GAZETESİ -29.11.2017

Sigara fiyatlarının yüksek oluşu nedeniyle yoğun talep gören kaçak tütün satıcılarına karşı vatandaşları uyaran Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Yurtbahar, toplumsal bilincin kaçak tütünle mücadelede önemli bir rolü olduğunu söyledi.

EKONOMİYE DİNAMİT

Antalya’da genelde iş merkezlerinin bir köşesinde açılan dükkânlarda satışı gerçekleştirilen ve yoğun talep gördüğü bilinen tütün satıcıları ile ilgili Torba yasadan hapis cezası çıktığını hatırlatan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, hem insanlığın geleceğine hem de ekonomiye dinamit koyan bu maddelerin alışverişine engel olmanın toplumsal bir duyarlılık olduğunu ve tüm vatandaşların mücadeleye destek vermeleri gerektiğini kaydetti. Yurtbahar, “Tütün Sanayisinin ticari amaçla ürettiği reklam ve oyunlara gelmeyerek, dumansız hava sahasına sahip çıkacağız’dedi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Toplumda sağlık konusunda birinci sıraya giren tütün kullanımı ve bağımlığının ekonomik değer kayıplarının gündeme geldiğini yapılan tespitlere göre her yıl dört 1999’da meydana gelen Marmara depremine eş değer ekonomik zarara neden olan tütün kullanımının, pasif içicilik de dahil olmak üzere 25 milyar dolar zararı olduğunu kaydetti.

İnsanların geleceğini yok eden ekonomiye dinamit koyan bir madde kullanılmasını anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Yurtbahar, “Dünyada örnek bir mücadele sergileyen ülkemizde; kaçak tütünle mücadele için gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerde sonra ticari kazancı toplum sağlığından önemli gören kişi ve kurumlar ile mücadele edilmesine gelmiştir. Bu mücadelenin en önemli yönü toplumsal bilinç olmaktadır” dedi.

‘Tütün Sanayisinin  ticari amaçla  ürettiği reklam ve oyunlara gelmeyerek, dumansız hava sahasına sahip çıkacağız’ diyen Yurtbahar, TBMM gündeminde bulunan Torba Yasa’nın kabul edilen maddelerine göre, bundan sonra pazarda ve yolda, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) izin belgesi olmasına rağmen barkodlu paket dışında tütün bulundurmanın, satışı ile naklini yapmanın cezasının hapis cezası gerektirdiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)gündeminde bulunan Torba Yasa’nın kabul edilen maddelerine göre, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlar ile ticari amaçla, makaran veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün bulunduran ve nakledenlere üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası verileceğini belirten Yurtbahar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kabul edilen maddeler ışığında bundan sonra pazarlarda, yollarda ve Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TADK) izin belgesi olmasına rağmen barkodlu paket dışında tütün bulundurmak ve satışı ile naklini yapmak hapis cezasını gerektirecektir. Tütün imalatı ve ithaline izin veren kanun maddesinin geri çekilmesinden sonra kayıt dışı satışının önlemesi konusunda atılan bir adım daha olumlu olmuştur.

Kaçak tütüne ‘dur’ denildi.

Tütün kullananlarda bu günde tütün kullanımına

‘dur’ diyelim.

Sağlığımızı kazanalım. Sağlıklı nesiller yetişmesine sebep olalım”

Murat ŞENTÜRK

 

9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü Etkinliklerimiz

9 Şubat 2010 tarihinde saat 10:00’da ART FM (106.4)’da Dünya Sigarayı Boykot Günü nedeni ile, Tütün ve Tütün Mamullarinin Zararları, Tütün Kontrol Proğramı, 5727 Sayılı Kanunun Ülkemizdeki uygulamaları, Dünya Ülkelerinde Uygulanan tütün yasakları ve 5727 sayılı kanunun Antalya ‘daki uygulama sonuçları ile ilgili olarak Antalya Temsilcimiz Gürsel Yurtbahar bilgi verdi.

 

31 Mayıs 2010 Dünya Sigarasızlık Günü Etkinliği

31 Mayıs 2010 saat: 11.00 ART FM (106.4 FM)’de, 31 Mayıs 2010 Dünya Sigarasızlık Günü Etkinliği  nedeni ile ilgili olarak TSSD Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, tütün ve tütün mamüllerinin zararları, Tütün Kontrol programı, 5727 sayılı kanunun ülkemizdeki uygulamaları, dünya ülkelerinde uygulanan tütün yasakları, 5727 sayılı kanunun Antalya ‘daki uygulama sonuçları ve 31 Mayıs’ın önemi ve etkinlikleri hakkında konuşuldu.

29 Mayıs 2010  saat: 18.00 BOX FM  (92.5  FM )’de, 31 Mayıs 2010 Dünya Sigarasızlık Günü Etkinliği  nedeni ile ilgili olarak TSSD Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, tütün ve tütün mamüllerinin zararları, Tütün Kontrol programı, 5727 sayılı kanunun ülkemizdeki uygulamaları, dünya ülkelerinde uygulanan tütün yasakları, 5727 sayılı kanunun Antalya ‘daki uygulama sonuçları ve 31 Mayıs’ın önemi ve etkinlikleri hakkında konuşuldu.

11 Kasım 2010 tarihinde saat: 13.00 – 14.00  Radyo Box’da 20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü ile ilgili olarak Tütün ve  Tütün Mamullari ile mücadele yönlerini, 5727 sayılı Kanunu uygulaması ve Antalya ‘da yapılan 5727 sayılı Kanunun uygulamasından konuşuldu.

Duman Avcıları İle Çalışmalarımız 

Antalya’ Da Yapılan Tütün Ve Tütün Mamulleri İle Mücadelenin Özellikleri..

1- 1995 yılında, Akdeniz Üniversite ile yapılan bir hafta süren eğitim çalışması, bir özel hastahane ile sigara içmeyenleri tedavisinde indirim anlaşması, Deniz kenarında izmarit toplama yarışmalar, radyo-tv canlı  yayınlar ile halkın bilgilendirme çalışmaları için bireysel dışında toplumsal yapılmaya başlandı.

2- Kişisel, çevresel olarak yapılan mücadele  07.11.1996 tarihininde yayınlanan 4207 sayılı kanun ile kamu duyarlı ile mücadele yasal sürece girmiştir. Yasanın tanıtımı ve uygulama konusunda bilgilendirme, sonuçlandırma çalışmalar yapılmıştır.

3- 1997 tarihinde Ağustos ayında, Sigarasız Sağlıklı Yaşam  çalışmaları içinde; ” Sigarasız Günler, Kansersiz Ömürler, Sağlıklı Nesiller, Ve Temiz Toplumlar Demektir ” sloganı ile  “Sigarayı Sizde Bırakabilirsiniz” konulu  5.000. adet ilk cep kitapçılığı bastırılmış  olup ücretsiz dağıtımı yapılmıştır.

4-1998 yılında kanunun uygulanması ve aksaklıkları giderilme anlamında  gerekli hukuksal başvuruda bulunulmuştur.
1998, activities to promote the law were organized.

5-24.03.2003 tarihinde Antalya sigara mücadele kurulu olarak valilik bünyesinde yapılacak çalışmalar kordine yapılmaya başlanmıştır. TC. Antalya Valiliği Sigarayla Mücadele Kurulunun  2003\1 karar gereği, okulda sigarayla mücadele konulu  görsel eğitim çalışmalar tarafımıza verilmiştir. Bu yıldan itibaren 31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü Kutlama proğramlarının resmi olarak ve kurul kordine ile  yapılması kararlaştırılmıştır. Öğrenciler\halk\vali makamının  katıldığı  yürüyüş ile  31 mayıs kutlaması yapılmıştır.

6-Mayıs \2005 tarihinde ” Sigara İle Mücadelede Hedef, Sigara İçenin Şahsiyeti Değildir. Sigara İle Savaşın Temel Nedeni İnsan Sevgisidir…” sloganı ile  3.000 adet cep kitapçığı bastırılmıs olup üçretsiz  dağıtımı yapılmıştır.

7-Derneğimiz tarafından verilen “İnsanlığın Gerçek Dostları ” ödülü Büyükşehirler bazında  Antalya Valisi Alaadin ve Beleldiye Başkanı  Menderes Türel   kazanarak Türkiye Ye Örnek ilklerden olmuştur.

8-Dumansız Hayatlar Projesi ile 2 eğitmen 1 yönetici ile; Tütün ve Madde Bağımlığı konusunda; 2006 Yılında 63 ilköğretim okulunda  22.214 öğrenciye  269 ders saati  seminer; 25.000 adet çizgi roman ve 25.000 adet Dumansız Hayatlar dergisi, 1 adet görsel tiyatro gösterimi yapılmıştır.

2007 yılında 74 okulda 36.750  öğrenciye 354 ders saatı seminer; 36.487 adet çizgi roman ve 36.905 adet DUMANSIZ HAYATLAR  dergisi  ile 32 okulda 21.101  öğrenciye 103 tiyatro gösterimi yapılmıştır.

Bu proje ile iki yılda  137 okulda  58.964 öğrenciye  623 ders saati eğitim 61.487 adet çizgi roman ile 61.905  adet DUMANSIZ HAYATLAR dergisi verilmiş  olup,33 okulda  21.101  öğrenciye  104  oyun DUMAN AVCILARI  oyunu sergilenmiştir. 2007-2008 yıllarında ; ilköğretimlerde   resim yarışmalar yapılarak; Bisiklet- warkmen-bilgisaray-saat  ile çeşitli  öğrenciler ödüllendirilmiştir.

9- 2008 yılında  il bazında bırak-kazan kampanyası ile ; 7 gün boyunca  Antalya ‘nın  en önemli caddesinde bulunan Yavuz Özcan  Parkında  bilgilendirme çadırı kurulmuş olup, yüzlerce kişiye bilgi ve kitap verilmiştir. Kampanya sonuçunda  kura sonuçu sigara bırakanlara Buzdolapı,Çamaşır makinası,Bulaşık makinası  olmak üzere çeşitli ödüller verilmiştir. Binlerce çıkartma\afişler  öğrencilere verilerek,geleceğin teminatı olan coçuklarımızdan velilere ulaşılmıştır. Öğrencilerimiz oynadığı DUMAN-DUMAN adlı müzik klibinin çekimi Antalya da yapılmış olup, bugün bile TV gösterirerek ilimizin tanıtımı yapılmaktadır. Bu proje belediyeler birliği tarafından sosyal projelerde ödül kazanmıştır. Büyükşehir Belediyeleri arasında ilk ve tek  olan dumansız hayatlar projesi tütün ve tütünle mücadesinde  eğitim yönünde çok büyük başarısı olmuştur.

10- 15-04-2009 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen tütünle  mücadele kapsamında kurumlar arası işbirliği  toplantısına katılımcı olunmuş ve Antalya  da  yapılan mücadeleden  bilgi verilerek örnek alınması gereken İllerde olduğu beyan edilmiştir.

11-29 Ekim 2009 tarihinde yapılan Cumhuriyet Bayramı Törenlerine Motorsikletli Gruplar İle “Antalya’ nın  Havası Artık   Dumansız Hava Sahası ”  bez afişleri ile törende geçilmiş olup  halktan  büyük ilgi ve alkış almıştır.

On 29 October 2009, The motorcycle groups attended the Republic Day activities with the slogan of ‘The Air of Antalya is Now Smoke Free’

12- 5727 sayılı kanuna sahip çıkılması amacıyla; STÖ bilgilendirme çalışmalarına önem verilmiş olup,  29.09.2010  tarihinde ” Sigara Dost Mu? Düşman Mı ?” konulu, 9. Şubat.2011 tarihinde “Sigara Bırakma Yöntemleri ” konulu seminerler Todoks Kulubünde verilerek eğitim çalışmalarına devam edilecektir.