İnsanlığın Gerçek Dostları’ Ödülleri Sahiplerini Buldu / 4 Mayıs 2017

‘Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Aydın:-‘Türkiye’de 27 milyon olan sigara içicisini 21 milyona düşürmüş olsak da maalesef çok kötü oyunlarla sigara içme yaşını 12’ye indirmiş durumdadırlar. Uyanık olmak zorundayız’

[vc_gallery type=”image_grid” images=”912,914,913″]

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Mustafa Aydın, “Türkiye’de 27 milyon olan sigara içicisini 21 milyona düşürmüş olsak da maalesef çok kötü oyunlarla sigara içme yaşını 12’ye indirmiş durumdadırlar. Uyanık olmak zorundayız.” dedi.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin bu yıl 18’incisini düzenlediği “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül töreni, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirildi.

Gecede konuşan Aydın, ödül töreninin, yıl içerisinde derneğin sigarayla savaş konusundaki mücadelesinde destek veren kişi ve kurumlara bir teşekkür mahiyeti taşıdığını ifade ederek, her yıl Türkiye’nin sigaraya 25 milyar dolar para verdiğini söyledi.

Aydın, Türkiye’deki tüketimin yüzde 15’inin kaçak sigara olduğunu da aktararak, “Bunun ne anlama geldiğini sizin takdirine bırakıyorum. Sigara içen insanlarımızın yüzde 80’i, kalp ve damar hastalığından dolayı çok erken yaşlarda hayatını kaybediyor. Türkiye’de 27 milyon olan sigara içicisini 21 milyona düşürmüş olsak da maalesef çok kötü oyunlarla sigara içme yaşını 12’ye indirmiş durumdadırlar. Uyanık olmak zorundayız. Okul ve evlerimizin yanındaki büfeler, tek sigara olarak, o gençlere sigara satarak, gençlerin beyinlerini zehirliyor. Bir de nargile kafeleri ortaya çıkardılar; oysa ki, nargile sigaradan çok daha tehlikeli ve zararlı. Kendimizi düşünmüyorsak arkadan gelecek olan pırıl pırıl gençleri düşünmek zorundayız.” diye konuştu.

Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise sigara ile mücadele konusunda azimli bir Cumhurbaşkanına sahip olmanın büyük önem taşıdığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Her vesile ile insanlara sigarayı bıraktırmak için uğraşıyor. Sigarayı içenler de içmeyenler de sigarının zararlı olduğunu biliyor ve bile bile kendilerine bu zararı veriyor. Onun için bu bilinci daha çok artırmamız lazım. Bu hepimizin ortak mücadelesidir bu konuda hep beraber çalışmamız lazım.”

[vc_gallery type=”image_grid” images=”990,998,997,996,995,994,993,992,991″]

Gecede, T.C. Sağlık Bakanı adına İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci, gazeteci Tayyar Işıksaçan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Danışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülünü aldı.

[vc_gallery type=”image_grid” images=”996,1004,1003,1002,1001,1000,999,998,997″]

Fatih Sultan Mehmet Hastanesi adına Prof. Dr. Ayhan Verit ve Doç. Dr. Hacer Kuzu Okur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Derya Can, Bonne Vie Magazin Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Solaker, Habertürk Köşe Yazarı Ceyda Erenoğlu, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ve Ege Bir Başkanı Hüseyin Reşit Öz “Teşekkür” ödülünü aldı.

Ayrıca, derneğin Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde geliştirdiği ve Türkiye genelinde düzenlenen “Sigarasız Yaşam” temalı “Dumansız Hikayeler” Liselerarası Kısa Film Yarışması”nın ödülleri de sahiplerine takdim edildi.

Gecede, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı öğrencilerince defile gerçekleştirildi. “Ege’ye Bir Dokunuş” adlı defileye, moda dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Ayrıca törende, aynı okulun Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Programı 2. sınıf öğrencileri de, mezuniyet projesi olarak geliştirdikleri “Illusion Make-up” adlı çalışmalarını sergiledi.

Törene, eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri’ sahiplerini buldu / 2 Mayıs 2016

[vc_gallery type=”image_grid” images=”1006,1010,1009,1008,1007″]

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve yıl içerisinde derneğin sigarayla savaş konusundaki mücadelesine destek veren kişi ile kurumlara verilen ”İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri” sahiplerini buldu.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde, Küçükçekmece’de yaptığı projelerle bağımlılığa savaş açan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’de ödüle layık görüldü.

Programa, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın, 20.Dönem Milletvekili Ahmet Feyzi İnceöz, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları ve meclis üyeleriyle birlikte çok sayıda kişi katıldı.

[vc_gallery type=”image_grid” images=”1011,1012,1015,1016,1017,1023,1022,1021,1020,1019,1018″]

“SİGARAYLA MÜCADELE ÜLKEMİZDE GEÇ BAŞLATILDI”

Sigarayla mücadelenin Türkiye’de geç başlatıldığını ancak son yıllarda bu mücadelede önemli başarılar elde edildiğini söyleyen Vali Yardımcısı Öztürk, “Bu başarıda sivil toplum örgütlerimizin de önemli katkısı var. Sigarayla savaş konusunda mevzuatımız yeni, uygulamalarımız da yeni. İstanbul’da yılda yaklaşık 350 bin sigara denetimi yapılmaktadır.” dedi.

“HER YIL 110 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

Sigarayla mücadelede en çok çaba harcayanlara ödül verdiklerini dile getiren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın, “Toplam 8 kişiye bu ödülü veriyoruz. Sigara artık 21. yüzyılın vebası durumunda. Bu ülkede her yıl 110 bin insan sigaradan hayatını kaybediyor. Özellikle gençlerimizin sigaranın gerçek yüzünü görmeleri gerekiyor, sigaraya başlamamaları gerekiyor.” dedi.

“HAYATIMDA HİÇ SİGARA İÇMEDİM”

Hayatımda bir tane bile sigara içmediğini dile getiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Sigara içmemek insanlığa en büyük ödüldür. Bence sigara içenlerin fotoğraflarını 50 yıl sonra müzelerden göreceğiz ve o zaman o fotoğrafları gören insanlar acaba bunlar nasıl insanlarmış ki dumanı ciğerlerinde solumak gibi bir alışkanlığa sahiplermiş diyecekler.” dedi.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ödülünü İstanbul Vali yardımcısı Hasan Öztürk ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın’dan aldı.

Ödüllerin verilmesinin ardından, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan “Yeşil Yaylalarında Tulum Kemençe Sesi, Mavi Denizde Taka Sesleri Sevdamız Karadeniz Koleksiyonu Defilesi” gerçekleştirildi.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni Muhteşem Finalle Sahiplerini Buldu! / 7 Mayıs 2015

[vc_gallery type=”image_grid” images=”1030,1025,1045,1044,1042,1040,1039,1038,1037,1036,1035,1034,1033,1032,1031,1029,1028,1027,1026″]
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri” muhteşem bir finalle sahiplerini buldu.
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından 16.sı düzenlenen “İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri” töreni Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Törende, spor alanında tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesi yasağının genişletilmesi konusunda sosyal sorumluluk bilinciyle verdiği desteklerden dolayı T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a verilen ödülü Bakanlık Müsteşarı Ömer Faruk Terzi alırken, instagram üzerinde gerçekleşen #Sigarasız2015 yarışmasına verdiği katkılardan ötürü YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a verilen ödülü ise İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ali Karavelioğlu aldı.
Sevinç Satıroğlu’nun sunumuyla gerçekleşen törene, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Başakşehir Kaymakamı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Tekin, Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, TRT FM Radyo Sunucusu Cem Ceminay, Duman Avcısı Doğa Eker, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz ve İstanbul Aydın Üniversitesi Rekörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Düyader (Dünya Yaşlılık Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Umut Çınar ve üyeleri katıldı.
Ödül törenine sahneye Zeliha Sunal giydiği gazete kağıtlarından oluşan kostümüyle geri dönüşüme dikkat çekerek geceye damgasını vurdu. Son albüm’ün hit şarkısı “Nankör” ile sahneye çıkan güzel sanatçı “Aldatıldık” şarkısıyla izleyenleri coşturdu.
Teşekkür plaketlerinin takdim edilmesinden hemen sonra sahneye Ege’nin incisi güzel sanatçı Serap Yenici sahne aldı. “Ege’den aldık biz bu aşkı” şarkısıyla salondaki herkesi güzel sesiyle mest etti.
Ödül töreninin finalinde sigaraya karşı mücadeleye destek veren sürpriz bir genç pop grubu sahne aldı. Son zamanlarda Türkiye turnesine çıkan ve adından sıkça bahsettiren Aloo grubu sergiledikleri dans figürleri ve showları, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.
Maki Organizasyon tarafından gerçekleştirilen ödül töreninin ardından protokol üyelerinin katılımıyla Zeliha Sunal giydiği özel kostümle İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan “Bakışın Tarih Söyler Özlemin İnsanlığa ZEUGMA Koleksiyonu Defilesi” Asil Çağıl’ın koreografisiyle ünlü modellerin sunumuyla gerçekleşti. Podyumda Zeugma kıyafetlerini Sema Şimşek, Ebru Ürün, Günay Museyeva, Tuğçe Sarıkaya, Yelda Kara, Sanem Balcı, Seviye İkbal Tulgar, Marina Federenko, Yağmur Ayaz, Açelya Kartal, Emre Yıldırım, Emre Aydın, Serhat Kaynarpınar gibi ünlü mankenler taşıdı.
Sigara Kullanımında Düşüş Yaşandı
Törenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye artık kapalı mekanlarda, ibadet, eğitim ve sağlık alanlarının 100 metre mesafesinde, yoğun insanların bulunduğu mekanlarda sigaranın yasaklandığı ve sigara içenlerin bile artık sigara içilmemesi gerektiğine inandığı bir ülke durumuna geldi. Türkiye’de sigara içenlerin sayısı 27 milyondan  20 milyona düşmüştür. Bu vesileyle ülkemizi oradan buralara taşıyan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere siyasi iktidarıyla, siyasi muhalefetiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, sağlık kuruluşlarıyla, eğitim kuruluşlarıyla ve siz değerli gençlerle el ele biz ülkemizi dünyanın örnek bir ülkesi haline getirdik. Bu yolculukta emek veren bütün arkadaşlarıma insanlık adına ülkem adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Sigara içenlerin oranlarındaki düşüşün yeterli olmadığını açıklayan Aydın, “Bu ülkede hala 20 milyon sigara içen insan var, hala her yıl 120 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor, hala 10 bin çocuk sigara içmediği halde anne babası tarafından öldürülüyor, hala 15 bin insan sigara içmediği halde sigara içenler yüzünden hayatlarını kaybediyorlar. Yine bu ülkede 32 milyar dolar parayı her yıl dumana veriyoruz. Bunun yaklaşık 22 milyar dolarını sigaraya bizzat ödeyerek, 10 milyar dolarını da sigaranın neden olduğu hastalıklardan kurtulmak için sağlık hizmetlerine harcıyoruz. Türkiye’nin sağlık harcamalarının yüzde 10’u sigaradan kaynaklanan hastalıklara yatırılmaktadır. Gebelikte sigara içen anne adaylarımızın çocuklarının yüzde25’i engelli doğmaktadır. Dolayısıyla önümüzde hala uzun bir yol var” açıklamalarında bulundu.
İnsan hayatı üzerinden ekonomik girdi elde etmek için insan hayatını sömüren sigara kartellerini kınayan Aydın, “Değerli gençlerimizi, genç denemeyecek yaştaki küçük çocuklarımızı gizli reklamlarla hala zehirlemeye devam ediyorlar. Sigara kartelleri hala dünyada özellikle bizim ülkemizde toplum önderlerini, gençlerin örnek aldığı sanatçıları sahnelerinde, filmlerinde, şarkılarında, entelektüel kisvesi altında sigara içiriyorlar. Sigara içmeyi bir özgürlük bir başkaldırı şeklinde sunmaya devam ediyorlar. Dünya liderlerinin birçoğu sigara kartellerinin finansmanlarıyla seçim kampanyalarını yürütmüşlerdir ve bunu itiraf etmişlerdir. Sigara her rejimi kullanmıştır ve her rejim tarafından kullanılmıştır. Sigara sosyalizmi de, kapitalizmi de komünizmi de kullanmıştır” ifadelerini kullandı. Aydın, “21. yüzyılda sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar, eğer biz bu ülkeyi ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel olarak ama en önemlisi de sağlık olarak tam bağımsız bir hale getirmek istiyorsak sigara kartellerinin oyunun kurtulmamız lazım” dedi.
Törende ayrıca Türkiye genelinde Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile Üniversitelerarası gerçekleştirilen “#SİGARASIZ2015” Instagram Yarışması’na öncülük eden ünlü radyocu Cem Ceminay, yarışmada birinci olan öğrenciye ödülünü takdim etti.
Plaket Alanlar
İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri

 1. T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yerine Bakanlık Müsteşarı Ömer Faruk Terzi,
 2. YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yerine İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ali Karavelioğlu,
 3. En Çok Denetim Yapılan İlçede yasaya uymayan işletmelere ceza uygulayan Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali ÖZYİĞİT
 4. TRT FM Radyo Sunucusu Cem Ceminay
 5. FOX TV Çalar saat Program Sunucusu İsmail Küçükkaya
 6. Duman Avcısı Doğa EKER
İnstagram Yarışması
Bedevicik Rumuzuyla #Sigarasız2015 Instagram Yarışması Birincisi İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Halil Selim Ağırkan
TSSD İnsanlık Özel Ödülü:
Malatya Arguvan İlçesi Kömürlük Köyü Muhtarı ve Atmalılar Okulunun ödülünü Malatya Spor Başkanı Adil Gevrek ve  Kemal DÜZOVA
Teşekkür Ödülleri
 1. Yeditepe Üniv. Tıp Fak. Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. R. Erol Sezer
 2. Türkiye Yeşilay Cemiyeti adına Genel Müdür Savaş YILMAZ
 3. İstanbul Aydın Üniversitesi “Sigarasız Kampüs Projesi” adına İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli
 4. Umut ÇINAR / DÜYADER (Dünya Yaşlılık Derneği & Dünya Markalar Derneği) Başkanı
 5. TRT1 Duman Olmadan Programı yerine Yapımcı Barış BİDAV
 6. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Nevşehir Temsilcisi Şahin Güneş

15. İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni Gerçekleştirildi / 19 Kasım 2014

[vc_gallery type=”image_grid” images=”1047,1061,1060,1059,1058,1057,1056,1054,1050,1048″]
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin halkı sigaranın zararları konusunda bilinçlendirdiğini söyleyen Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, ‘Türkiye’de 15 yıl önce 30 milyon sigara içicisi varken bugün bu sayı 20 milyona indi’ dedi.
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından 15’incisi düzenlenen ‘İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri’ sahiplerini buldu. Ödül törenine, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, Sağlık Eski Bakanı Bülent Akarcalı, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Tiyatro ve Seslendirme Sanatçısı Zafer Ergin ve sigarayla mücadeleye gönül verenler katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın Türkiye’nin sigara ile mücadele konusunda dünyaya örnek olabilecek bir seviyede olduğunu belirterek, ’15 yıl geriye gittiğimizde uçaklarda, otobüslerde, hastane odalarında, okulların öğretmen odalarında sigara içilen bir Türkiye’den bugün dünyaya örnek olacak bir Türkiye haline gelmiş bulunmaktayız. Bütün bu çalışmaların altında Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin imzası var. 1998 yılında kurulan derneğimiz, kanunların çıkarılması, dumansız hava sahalarının oluşturulması, halkın bilinçlendirilmesi konularında birçok faaliyette bulundu. Bu çalışmalar sonucunda bugün 1999 ve 2000’li yıllarda Türkiye’de 30 milyon civarı sigara içicisi varken bugün bu sayı 20 milyona indi. Türkiye’de sigara içen insan sayısı her geçen gün aşağıya inmektedir. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’ne verdiği bu mücadelede destek olan siyasetçilerimize, muhalefeti ve iktidarı ile TBMM’ye ve medyaya teşekkür ediyorum’ dedi.
 ‘Her Yer Dumansız Hava Sahası Olacak’
Dumansız hava sahasını insanların yaşam sahası olarak adlandırmak gerektiğini belirten Dr. Mustafa Aydın, ‘Dumansız hava sahasını aştığımız zaman karşımıza şöyle bir gerçek çıkar. Bir insan bir yerde yaşıyorsa oranın dumansız hava sahası olması gerekir ve bu kaçınılmazdır. Biz öncelikle dumansız hava sahasını eğitim ve sağlık kurumları gibi dar alanlarda ve insanların toplu şekilde yaşadığı alanlarda başlattık. Ancak yakın tarihte insanlığın bulunduğu her yer dumansız hava sahası olacaktır’ diye konuştu.
‘Otobüslerde Sigaranın İçildiği Bir Türkiye’den Bugünlere’
Otobüslerde sigara içilen dönemlerden bahseden İstanbul Valisi Vasip Şahin, ‘Hepimizin bildiği gibi şehirlerarası otobüslerde seyahat bir zulümdü. Yaz sıcağında klimaların bugünkü kadar yaygın olmadığı günlerde otobüslerde sigara içiliyordu. O günlerden bugüne baktığımızda tertemiz seyahat imkanlarına kavuştuğumuz görüyoruz. Vatandaşlarımıza bu konuda verdiği gayretten dolayı çok teşekkür ediyorum’ dedi.
‘Sağlık Giderlerinin Yüzde 25’i Sigara Kaynaklı’
Sağlık giderlerinin yüzde 25’inin sigara kaynaklı hastalıklara harcandığını belirten Vali Şahin, ‘Bugün sağlık giderlerimizin yüzde 25’ini sigaradan kaynaklanan hastalıklarla mücadelede kullanıyoruz. Sigaraya ve sigara sektörüne harcanan para 20 milyar dolar civarında yer alıyor.  Asgari ücretle çalışıp sigara içen bir kişi gelirinin yüzde 20’sini sigaraya ayırıyor. Bunların her birini hesapladığımızda ne kadar büyük bir yanlışlık ve oyunun içindeyiz onu görüyoruz. Bu nedenle bu tür derneklerin çabaları her türlü takdire değer’ ifadelerine yer verdi.
Sigara İle Mücadele Devam Edecek
Sigara ile mücadelede sivil toplum kuruluşları ve kamunun büyük başarı sağladığını belirten İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, ‘Dünya ile kıyasladığımızda ülkemizin sigara konusunda gurur duyulacak bir düzeyde yer aldığını görüyoruz. Bu nedenle ülke olarak önemli bir sorunu geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Bu durum bizde bir rahatlama yaratmamalı ve savaşa devam etmeliyiz. Ben sigara ile savaş derneğinin özellikle bu faaliyetlerini takdir ile karşılıyorum. Kamu, özellikle de Sağlık Bakanlığımız sigara konusunda çok titiz ve gerekli tüm yasal düzenlemeleri yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın düzenlemeleri sonrası sigarayı bırakanlarda ve müptelalarında ciddi azalma oldu. Daha da önemlisi böylece kullanmayanların sağlıklarını kurtardık. Bu uygulamalar artarak devam edecek’ dedi.
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. ‘İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri’ sigarayla savaş için başlatmış olduğu çalışmalardan dolayı Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu adına İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak’a verildi. Törende ödül alan isimler şu şekilde sıralandı: ‘2013 yılında kapalı alanlarda sigara içilmemesi yasağına uymayan toplam 19 bin 342 iş yerini denetleyen dönemin Avcılar Kaymakamı yeni Burdur Valisi Hasan Kürklü, Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütünü temsilen sigara ile savaş adına yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi ve Tütün Kullanımı ile Mücadele Uzmanı Dr. Toker Ergüder, sigaranın zararlarını anlatarak halkımızı özellikler genç nesli bilinçlendiren Oyuncu ve Seslendirme Sanatçısı Zafer Ergin ve sigaranın zararlarını bir film yaparak duyuran ‘Bırakmak İstiyorum’ filmi yapımcısı İpek Sorak ve oyuncusu ve Terapist Emre Üstünuçar’.
Ödüllerin takdim edilmesinin ardından program Recep Aktuğ konseri gerçekleşti.
Ayrıca Derneğimizin Başkan Vekili Güneri Özsoy ve Yönetim Kurulu Üyeleri Turgay Şeremet ve Hüseyin Başusta ile beraber; Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyon Başkanı Hüseyin Öztürk, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Zeliha Sunal’a Teşekkür ödüllerini takdim etti.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 21 Mayıs 2013

[vc_gallery type=”image_grid” images=”6994,7002,7001,7000,6999,6998,6997,6996,6995″]
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Törende, “İnsanlığın Gerçek Dostları 2013 Ödülleri” Cemal Reşit Rey’de Sahiplerini Buldu.
Genel Başkan Dr. Mustafa Aydın yaptığı açılış konuşmasında dumansız bir gelecek sağlama çalışmalarının başarıyla devam ettiğini açıkladı ve emeği geçen tüm TSSD Yönetim Kurulu üyeleri ve dernek üyelerine teşekkür etti.
İstanbul Vali Yardımcısı ve İl Tütün Kontrol Kurumu Başkanı Sayın Ahmet Deniz, konuşmasında Sigaranın zararları hakkında detaylı bilgi verdi, bu hususta denetimlerin çok sıkı takıp edildiğini ve yeni yasa sayesinde bu
denetimlerin daha caydırıcı hâle geleceğini dile getirdi. 21 Mayıs 2013 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri sahiplerini buldu. Derneğimizin yükseköğretim Kurulu YÖK ile ortaklaşa düzenlediği, Üniversitelerarası gerçekleştirilen “Sigaranın Zararları” Konulu Müzikli (Komedi) Oyun Yazma Yarışmasında Birincilik hakkı kazanan Sayın Hüseyin Aytuğ Çelik’e ödülünü İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli takdim etti.
Deniz Akkaya’nın sunumlarıyla gerçekleştirilen ve Banu Noyan’ın organize ettiği, 14 üncü ödül töreninde, yıl içerisinde derneğin ‘Sigarayla Savaş’ konusundaki mücadelesinde desteği olan kişi ve kurumlara teşekkür mahiyeti taşıyan “İnsanlığın Gerçek Dostları” Ödülleri takdim edildi.
“İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri”
• İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına Belediye Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkan Dr. Mustafa Aydın,
• Fox TV Çalar Saat Program Sunucusu Fatih Portakal’a ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkan Vekili Güneri Özsoy,
• Türk Balet & Dizi Oyuncusu Tan Sağtürk’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Şeremet,
• Cefic Turkey Başkanı Anthony Khoi’e ödülünü Istanbul Vali Yardımcısı Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Deniz,
• Sanatçı Ferhat Göçer’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Başusta,
• Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Av. Ali Yüksel,
• Sanatçı Yılmaz Morgül’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Urlu takdim etti.
Bunun yanında, derneğimizin Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Melahat Emine Dönmez ve Yakup Kırtay’a yapmış oldukları çalışmalarından dolayı verilen Teşekkür plaketlerini Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mutlu Cihangiroğlu takdim etti.
Ödül töreni programında, İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan İstanbul 1453 Kapalıçarşı Defilesi Banu Noyan’ın koreografisiyle ve Tuğba Özay, Şenay Akay, Hasan Yalnızoğlu ve tüm profesyonel mankenlerimizin sunumuyla gerçekleşti. Ayrıca ödül törenimize Zeliha Sunal, Ceynur, Yılmaz Morgül’ün de sahne performansları ayrı bir önem kattı.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 31 Mayıs 2012

Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri ve derneğimizin T.C. Adalet Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği “Sigaraya Mahkûm Olma” yarışmasında dereceye giren Tutuklu ve Mahkûmların ödülleri 31 Mayıs 2012 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen gecenin organizasyonu Banu Noyan sunuculuğunu düzenlenen muhteşem organizasyonla sahiplerini buldu.
İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri
 • Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’e ödülünü İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,
 • Türk Telekom adına Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Sinan Cem Şahin’e ödülünü Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak,
 • Prof. Dr. Osman Müftüoğlu adına; Yardımcısı Dr. Evren Altınel’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Okutur,
 • Cengiz Semercioğlu adına Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Şeremet’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Güneri Özsoy,
 • Posta Gazetesi adına; Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Candaş Tolga Işık’a ödülünü İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Taşdemir,
Teşvik Ödülleri
 • Ebebek firması adına; Yönetim Kurulu Başkanı Halil Erdoğmuş’a ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Güneri Özsoy,
 • Melek Baykal adına; Koordinatörü Çağla Menderes’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Başusta,
 • Derya Baykal’ın adına; Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Melahat Dönmez,
 • 3. Türden Yakın İlişkiler- Başlangıç adına; Yönetmeni Uğur Uludağ ve oyuncuları Barış Ataş, Melisa Doğu, Denet Şaşmaz, Doğa Rutkay, Yosi Mizrahi, Hakan Bilgin, Yağmur Kaşifoğlu, Funda Pelin Kurt’a ödülünü İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Deniz,
 • Best FM Program yapımcısı Arzu Çağlan’a ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Akif Köksel,
 • TV8 Erken Baskı Program Sunucusu Seda Akgül adına; Çevko Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Uslu ödülünü Prof. Dr. Melahat Dönmez,
 • Şanlıurfa Akçamescit Köyü Muhtarı Abdurrahman Saçaklı’nın ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Urlu takdim etti.
Ayrıca T.C. Adalet Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen “Sigaraya Mahkum Olma” yarışmasının şiir kategorisi birincilik ödülünü Süleyman Bulut adına Siirt E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurum Müdürü Hulusi Yenişan, Resim kategorisinde Birincilik ödülünü Zelda Fansen Van Rensburg adına Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurum Müdürü Hulusi Sağır, Karikatür kategorisinde Birincilik ödülünü Yaghi El Jobali Figueora adına Maltepe 3 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurum Vural Temür, El Sanatları Birincilik ödülünü Mustafa Kemal Saygı adına Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurum Öğretmeni Nevzat Özgül ve Resim Kategorisinde İkincilik hakkı kazanan ve Maltepe Açık Ceza İnfaz kurumunda tahliye olan Suat Taşer ödülünü bizzat kendisi teslim aldı.
Dr. Mustafa Aydın Başkanlığı’nda hizmetlerini sürdüren, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin bu yıl on üçüncüsünü gerçekleştirdiği geleneksel “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül töreninde iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda ünlü isim bir araya geldi. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Selçuk İlkan’ın “Sigaraya Mahkum Olma” yarışmasının şiir kategorisinden birincilik hakkı kazanan eseri yorumlaması ve derneğimizin Yönetim Kurulu üyesi Yonca Evcimik ve dansçılarının sergilediği performansları büyük ilgi gördü.
Defile öncesi, İstanbul Aydın Üniversitesi Erkek Horon Ekibi ve Bayan Horon Ekibi öğrencilerinin gerçekleştirdiği gösteri ile noktalanan gecede, konuklar, coşkulu ve unutulmaz anlar yaşadı.
Törende, Şenay Akay, Ece Gürsel, Didem Taslan ve 16 ünlü mankenin yer aldığı, Banu Noyan’ın koreografisini hazırladığı İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Bölümünün Dokunmuş Hava Keten: Keten Yolu Karadeniz defilesi gerçekleşti.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 31 Mayıs 2011

[vc_gallery type=”image_grid” images=”7282,7366,7367,7368″]
Sigaraya karşı verdiği büyük savaşla adını tarihe yazdıran Türkiye Sigarayla Savaş Derneği “İnsanlığın Gerçek Dostları’ Ödül Töreni ile derneğimizin Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği “Sigara Kalbimizi Kırar” kampanyasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri 31 Mayıs 2011 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, organizasyonu Banu Noyan tarafından, sunuculuğunu ise Ece Pirim ve Cem Kurtoğlu üstlendiği muhteşem bir davetle gerçekleşti.
Dr. Mustafa Aydın Başkanlığı’nda dumansız bir gelecek sağlama çalışmalarını başarıyla yürüten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği, bu senegeleneksel “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül törenini 31 Mayıs ‘Sigarayı Bırakma Günü’ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdi.
Umut Akyürek’in performansı ve İstanbul Aydın Üniversitesi “Başlangıcın Sırrı: Urfa Göbekli Tepe” defilesi ile renklenecek geceye birçok seçkin davetli katıldı.
İNSANLIĞIN GERÇEK DOSTLARI ÖDÜLLERİ
Habertürk Gazetesi Adına Genel Yayın Yönetmeni Fatih ALTAYLI
Kanal 24 TV Adına Genel Yayın Yönetmeni Akif BEKİ
Erkan DEMİR Avea A.Ş. CEO
R. Erdal KARAMERCAN Eczacıbaşı A.Ş. CEO
Gülben ERGEN Sanatçı
Çağla KUBAT Oyuncu- Milli Sporcu
Polat TAŞÇIOĞLU İnterling Şirketler Grubu CEO
ÖZEL DESTEK ÖDÜLÜ
Mustafa SARIGÜL /  Şişli Belediyesi Başkanı
EĞİTİME VERDİĞİ ÖNEM İÇİN TEŞEKKÜR ÖDÜLÜ
Demet SABANCI /  Fashion TV Yönetim Kurulu Başkanı

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 4 Haziran 2010

[vc_gallery type=”image_grid” images=”7284,7283″]
Sigaraya karşı verdiği büyük savaşla adını tarihe yazdıran Türkiye Sigarayla Savaş Derneğinin İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri 4 Haziran 2010 tarihinde Çadır Köşk’te düzenlenen muhteşem organizasyonla sahiplerini buldu.
Sunuculuğunu  Didem Taslan‘ın üstlendiği ödül töreninde, “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülleri sahiplerine ulaştırıldı.
“İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri”
 • Sigara Mücadelesi Uğruna Bursa’da Şehit olan Av. Celal Sezgin’in ailesine ödülünü İstanbul Vali Yardımcısı Ali Kazgan ve Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin,
 • Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ adına Personel Genel Müdürü Prof. Dr. Nihat Tosun’a ödülünü İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya,
 • Radyo Televizyon Üst Kurulu adına; RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun’a ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın,
 • Sanatçı Sertap Erener adına; Gülin Sarpel’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği 2. Başkanı Güneri Özsoy,
 • İstanbul Vali Yardımcısı ve İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Ahmet Aydın adına; İstanbul Vali Yardımcısı Ali Kazgan’a ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Şeremet,
 • Sigarayı Bırakan Gönüllü Vatandaş Muammer Ertürk’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği 1. Başkanı Akif Köksel verdi.
“Sosyal Sorumluluk Öncülük Ödülleri”
 • Türk Malı Dizisi Yapımcılığı adına;Genel Koordinatör Selda Günsoy’a ödülü Romanya Büyükelçisi Traian Chebeleu ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Başusta,
 • Papatyam Dizisi Yapımcılığı adına; Oyuncu Deniz Oral’a ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Şeremet,
 • Doktorum Programı Yapımcılığı adına; Sunucu Zahide Yetiş’e ödülünü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Başusta,
 • Esra Erol’la İzdivaç Program Sunucusu Esra Erol’a ödülünü Ekovitrin Dergisi Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Abacıoğlu ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Banu Noyan takdim etti.
Dr. Mustafa Aydın Başkanlığı’nda hizmetlerini sürdüren, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin bu yıl on birincisini gerçekleştirdiği geleneksel “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül töreninde iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda ünlü isim bir araya geldi.
Kent Orkestrası’nın müzik dinletisi ile başlayan gecede, Modacı Tanju Babacan’ın ünlü mankenlerle sergilediği gösterisi büyük ilgi gördü.
Tango, salsa ve latin gösterileriyle renklenen gecede, Rana Alagöz, “Duman Avcıları” müziği ile sahne aldı. Yeni albümünden şarkılarını seslendiren Tuğba Özay’ın verdiği mini konserle noktalanan gecede, konuklar, coşkulu ve unutulmaz anlar yaşadı.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 28 Mayıs 2009

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin geleneksel “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödül töreni, bu yıl derneğin 10. kuruluş yılı olan 28 Mayıs 2009 Perşembe günü Günay Restaurant’ta düzenlendi.
Etkinlikte, sigaraya karşı mücadele eden ve bu kavgaya gönül vermiş kişilere “İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülleri dağıtıldı. Gece, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın konuşmasıyla başladı. Aydın; İnsanlığın en büyük düşmanı olan sigaraya karşı savaş veren herkese mücadelesi nedeniyle teşekkür etti.
“İnsanlığın Gerçek Dostları” ödülüne bu yıl Şişli Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL, TRT Genel Müdürü İbrahim ŞAHİN, Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Bingür Sönmez , Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, ödüle layık görüldü. Sigarayla savaşta öncülük ödüllerini ise, program yapımcısı ve sunucu Acun Ilıcalı, Best FM, sanatçı Yılmaz Morgül, sanatçı Tan Sağtürk, manken Tuğba Özay, Özlem Kristal A.Ş. Ve İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi aldı.
Manken Tuğba Ozay’ın sunuculuğunu yaptığı geceye aralarında Sağlık Eski Bakanı Bülent Akarcalı ve işadamı Ayhan Bermek’in de bulunduğu kalabalık bir davetli grubu katıldı. Tayla Koray orkestrasının dinletisinin ardından, Selçuk Alagöz ve Yılmaz Morgül, konuklara müzik ziyafeti çekti. Gecede ayrıca Günay Restaurant’ın fuayasinde açılan ve İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından hazırlanan fotoğraf sergisi büyük ilgi topladı.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 27 Ekim 2008

[vc_gallery type=”image_grid” images=”7372,7373,7374,7375″]
Kuruluş Yıl dönümlerinde geleneksel hale gelen İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül töreni, 27 Ekim 2008 Harbiye Askeri Müze Salonunda gerçekleşti.
Ödül törenine, TBMM Başkanı Köksal Toptan, AK Parti Trabzon Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdol, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sanatçı Orhan Gencebay, Ünlü Karikatürist Salih Memecan ve diğer siyaset, bürokrasi, sanat, spor, bilim, iş dünyasının seçkin konukları katıldı.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 2007

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlendi. Dolmabahçe Sarayı’nın rıhtımında boğaza karşı konuklarımızla unutulmayacak bir akşam yaşandı. Etkinlikte birbirinden değerli konuklarımızdan birisi de bugün bizleri yalnız bırakmayan İstanbul Valisi Muammer Güler idi. Etkinliğimizde konuklarımıza boğaz manzarasında son derece lezzetli ikramlarda bulunduk. Günün anlamı kadar ağızlarda da hoş bir tat bıraktı.
Her yıl geleneksel olarak verdiğimiz “İnsanlığın Gerçek Dostları” bu yıl Dernek Genel Başkanımız tarafından Valimiz Muammer Güler Beyfendiye takdim edildi. Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyelerine de, değerli destek ve yardımlarından dolayı, Genel Başkanımız Dr. Mustafa Aydın tarafından teşekkür plaketi verildi.
Eski Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Emekli Orgeneral Necdet Timur, Sanatçı Seda Sayan, Eski Milli Futbolcu Tanju Çolak, Şansal Büyükağa, Erman Toroğlu, Sözün Bittiği Yer Filminin Yapımcısı ve Yönetmenleri Mehmet Güneş ve İsmail Güneş, İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a Yönetim ve İcra Kurulu üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 2006

Kuruluş Yıl Dönümlerinde geleneksel hale gelen “İnsanlığın Gerçek Dostaları” Ödül Törenimiz, 2006 yılında İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni Gar Gazinosunda gerçekleştirildi.


İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni / 2005

2005 yılında düzenlenen ve yüksek bir katılımın olduğu İnsanlığın Gerçek Dostları Ödül Töreni Dolmabahçe Sarayında gerçekleştirildi.