TÜRKİYE
SİGARAYLA SAVAŞ DERNEĞİ
Eylül 2018
BÜLTEN
     
     
Türkiye’de sigara kullanımıyla ilgili son gelişmeleri değerlendiren Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Başkanı Dr. Mustafa Aydın, sigara kullanan bir insanın ödediği sigorta primiyle kullanmayanın ödediği primin farklı olması gerektiğini söyledi. Dr. Aydın, “Her ikisi de devletin hizmetlerinden eşit yararlanıyorsa, aynı primi ödemeleri doğru değil” dedi.

Türkiye genelinde sigaraya karşı 1998 yılından bu yana verdiği mücadeleyle bilinen Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye sigarayla savaşta halen istediğimiz noktada olmasa da, sigarayla savaşta son 10 yılda büyük bir gelişme kat edildi. Kanun koyucuların getirdiği yasaklar ve bilinç düzeyinin artması sayesinde 10 yıl kadar önce 27 milyon olan sigara kullanıcısı sayısı bugün 21 milyonlara indi. Ancak bu sırada da sigaraya başlama yaşı maalesef 11’lere kadar indi. Bu nedenle Türkiye’nin sigarayla savaş konusunda daha kat edeceği çok yol var” dedi.

“Sigaraya karşı seferberlik ilan edilmeli”

Sigarayla savaşta eğitimin ya da cezalandırmanın tek başına bir anlam ifade etmeyebileceğini vurgulayan Dr. Aydın, “Bu işi bir çeşit seferberlik şeklinde yürütmemiz lazım. Anne-baba çocuğunu bilinçli yetiştirmeli, eğitimci okulda sigaranın zararlarını iyi anlatmalı, kanun koyucu da bu işin ceza ve düzenleme ayağını iyi yürütmeli. Çünkü 21’inci yüzyılda bir ülkeyi kendinize sömürge etmek isterseniz, o ülkeye ordunuzu göndermenize gerek yok. O ülkeyi sigara bağımlısı yapmanız yeterlidir. Bu sayede o ülkeyi, hem ekonomik, hem sosyal, hem de kültürel olarak rahatça kendinize bağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.
  President of Turkish Anti-Smoking Association DR. Mustafa Aydın ” Smokers should pay more social security contribution than nonsmokers”

Evaluating smoking in Turkey, President of TSSD, Dr. Mustafa Aydın have said” there should be a differences between amount of smokers social security contribution and nonsmokers. If both of them get benefit from government services, they shouldn’t pay same amount of Money.” Known as his struggle against smoking since 1998, President of TSSD, Dr. Mustafa Aydin “although Turkey is not in the high level about nonsmoking that we desire, Turkey have been making progress in last 10 years. Due to legislator number of smokers fell from 27 million to 21 million in 10 years. But unfortunately starting age of smoking also go down 11. That’s why Turkey should do more things about smoking.

We should declare mobilization against tobacco

Highlighting only education and punishments means nothing to fight with tobacco, Dr. Mustafa Aydın has expressed” we should declare mobilization against tobacco. Parents should raise their children consciously. Government should put strict norms about tobacco. Because in this century you don’t need to send an army to concur country, it is enough to make them cigarette addicted to concur.”
     
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’mizin 25.09.2018 tarihinde gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantımızdan..
 
Sevgili Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Yakup Kırtay’ın derneğimiz adına, Ege Kimya A.Ş’de vermiş olduğu ‘Sigaranın İnsan Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri’ adlı seminerden.. Kendisini tebrik ediyor, çalışmalarının devamını diliyoruz..
     
HABERLER / NEWS
Dünya sağlık örgütünden önemli uyarı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2018'de kanserden dolayı tahmini 9,6 milyon kişinin hayatını kaybedeceği ve küresel kanser yüküne de 18,1 milyon yeni vakanın ekleneceğini duyurdu. DSÖ’ye bağlı Uluslararası Dünya Kanser Araştırmaları Ajansı'nın (IARC) küresel kanser yüküne ilişkin yeni raporu açıklandı.

Bu yıl 18,1 milyon kişiye kanser tanısı konulacak

Raporda, dünyadaki kanser vakalarına bu yıl tahmini 18,1 milyon yenisinin ekleneceği ve 9,6 milyon insanın da kanserden yaşamının yitireceği bilgisine yer verildi. Küresel çapta her 8 erkekten biri ve her 11 kadından birinin, bu yıl kanserden öleceği uyarısında bulunulan raporda, dünyada şu an son 5 yıllık dönemde kanser teşhisi konulan yaklaşık 43,8 milyon kişinin yaşadığı belirtildi.
IARC raporunda, kanser vakaları içinde akciğer kanserinin en ölümcül olduğu, bunu kadınlarda göğüs kanseri ve kolorektal kanserlerin izlediği bilgisi paylaşıldı.
Raporda ayrıca tütün tüketiminin önlenmesine yönelik kampanyaların, taramaların ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) aşılaması gibi tedbirlerin kanser vakalarının azalmasına yardımcı olacağı vurgulandı.
Important warning from the World Health Organization!

In 2018, it announced that the estimated 9.6 million people would lose their lives and 18.1 million new cases would be added to the global cancer burden. The International World Cancer Research Agency (IARC), WHO is afilliated with the WHO, has announced a new report on global cancer burden.

This year, 18.1 million people will be diagnosed with cancer.

The report said that the world’s cancer cases will be added to an estimated 18,1 million new years and 9,6 million people will die of cancer.
One of every 8 men globally, an one out of every 11 women, warned that it will die of cancer this year, the report said that around 43.8 million people have been diagnosed with cancer in the last 5 years.
Accourding the IARC, lung cancer is the deadliest in cancer cases and it follows breast cancer and colorectal cancers in women.
The report also emphasised that measures such as the prevention of tobacco consumption, screening and the vaccinated Human Papilloma Virus (HPV) will help reduce cancer cases.
Sigara ve kiloya dikkat!

Kalp ve damar hastalıklarının dünyada başta gelen ölüm ve sakatlık nedeni olduğunu belirten Özel Egepol Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Rida Berilğen, risk grubunda olan kişilerin düzenli muayene olması gerektiğini söyledi.
Kalp ve damar hastalıklarının kanserden bile daha çok ölüme yol açtığını dile getiren Berilğen, “Toplum, bu hastalıkların belirtileri hakkında bilinçlendirilmeli. Yüksek riske sahip bireylerde, riskin azaltılması ve düşük riskli bireylerin ise bu durumu sürdürebilmeleri için doktorlarının vereceği tavsiyelere uymaları önem taşıyor. Sigara ve aşırı kilo hastalıklara davetiye çıkarıyor” dedi. Berilğen, yüksek riske sahip hastalarda ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle, riskin önemli ölçüde azaltılabildiğini sözlerine ekledi.

Watch out for cigarettes and weight!

Heart and vascular diseases are the cause of death and disability in the world, especially the Special Egepol Hospital cardiology expert Dr. Rida Berilğen, people who are in the risk group should have a regular examination, he said.
"The society should raise awareness about the symptoms of these diseases," said Berilğen, who expressed that cardiovascular diseases cause more deaths than cancer. In high-risk individuals, it is important for doctors to comply with the recommendations of risk reduction and low risk individuals to sustain this situation. Cigarettes and excessive weight are inviting diseases, "he said. Berilğen added that with drug treatment and lifestyle changes in patients with high risk, risk can be significantly reduced.
Kalp hastalıklarında en büyük risk sigara!

Dünya Kalp Günü öncesi kalp sağlığı hakkında önemli bilgiler veren Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, kalp hastalıklarında en büyük riskin sigara olduğuna dikkat çekti.
29 Eylül Dünya Kalp Günü öncesinde kalp sağlığını koruyan önlemler hakkında bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, sigaranın kalp hastalıklarında en önemli risk olduğunu vurguladı.
Kalp hastalıkları ve buna bağlı ölümler her geçen gün artığına dikkat çeken Korkmaz, bunu engellemenin yolu yaşam tarzını değiştirmekten geçtiğini belirtti. Korkmaz, sigara içmemek, egzersiz yapmak, beslenmeye dikkat etmek, stresten uzak kalmaya çalışmak damar yaşını gençleştirdiği gibi kalp hastalıkları riskini de azalttığını ifade etti.
Smoking is the biggest risk in heart disease!

Assoc.prof. Dr. Ali Korkmaz, the heart and Vascular surgery department that gives important information about heart health before the heart Day of the world, pointed out that smoking is the biggest risk in heart disease.
He is an assoc. Prof. From the Department of Cardiovascular Surgery, which provides information about the preventive measures of heart health before the World Heart Day of September 29th. Dr. Aşkın Ali Korkmaz stressed that smoking is the most important risk in heart disease.
Heart disease and related deaths in the attention of each passing day, Korkmaz, the way to prevent it, said that changing the lifestyle. Korkmaz, not to smoke, exercise, to pay attention to nutrition, to try to stay away from stress as it rejuvenating the age of the cardiovascular disease has reduced the risk of heart diseases, he said.
Sigara içmek bunama riskini artırıyor

Güney Kore’de yapılan yeni bir çalışma, sigara içenlerde bunama (demans) riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.
Klinik ve Uygulamalı Nöroşirürji Dergisi’nde yer alan araştırma sonuçlarına göre sigarayı uzun süre önce bırakanlarda sigara kullanmaya devam edenlere oranla demans riski yüzde 14 ila 19 oranında azalıyor. Araştırmanın başında yer alan alanının önemli isimlerden Seul Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dayen Choi yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Sigara içmenin kanser ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere sağlık üzerinde binlerce olumsuz etkisi olduğu biliniyor. Ancak şimdiye kadar sigara içmenin beynimize olan etkisine daha az vurgu yapılıyordu.”
1980 ve 1990’lı yıllarda yapılan ve genellikle tütün şirketleri tarafından finanse edilen çeşitli çalışmalarda sigara içmenin Alzheimer hastalığı riskini azalttığını ortaya koyan çalışmalara işaret eden Dayen Choi, Reuters’a yaptığı açıklamanın devamında “Nikotinin aktif etkisinin demanstan koruyan bir madde gibi hareket edebileceğine dair yanlış bir inanış vardı” ifadesini kullandı. Dayen Choi, yaptıkları araştırma sonucunda sigarayı uzun süre önce bırakmış olanlarda demans riskinin azaldığına dikkat çekti.
Smoking increases the risk of dementia

A new study conducted in South Korea revealed that smokers have a higher risk of dementia.
According to the research results in the Journal of Clinical and Applied neurosurgery, the risk of dementia is decreasing by 14 to 19 percent compared to those who continue to use cigarettes long ago.
Dayen Choi of the Seoul National University Medical School, one of the important names of the field at the beginning of the research, said in a statement: "Smoking is known to have thousands of negative effects on health, including cancer and heart disease. But until now, there was less emphasis on the impact of smoking on our brain. "
Dayen Choi, who pointed to studies in the 1980 and 1990s, which often suggests that smoking decreases the risk of Alzheimer's disease in various studies funded by tobacco companies, continued his statement to Reuters. " There was a false belief that the active effect of nicotine could act as a substance that protects from dementia, "he said. As a result of their research, Dayen Choi pointed out that the risk of dementia has declined for those who have quit smoking long ago.
Tek nefes sigara 50 bin hücreyi öldürüyor!

AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eker, “Her nefes çekişte vücutta yaklaşık 50 bin hücreyi öldüren sigara, yaşamımızdan da 5 dakika çalıyor. Her 12 saniyede bir kişi ölüyor” dedi.
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akif Emre Eker, kanser, kalp ve tansiyon gibi pek çok hastalıkta sigara kullanımının ve sigara dumanına maruz kalmanın önemli bir risk faktörü olduğunu vurgulayarak koruyucu hekimlik kapsamında tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının azaltılabilmesine yönelik çalışmaların artırılması gerektiğini söyledi.
Tütün kontrolüne yönelik hayata geçirilen düzenlemeler ve farkındalık çalışmalarıyla önemli adımlar atıldığını belirten Eker, şunları dile getirdi:
“Ancak görülüyor ki ölümle sonuçlanan birçok hastalığın sebebi olduğu konusunda tüm dünyanın hemfikir olduğu sigara ile ilgili bilgiler ve görseller, maalesef tiryakileri bu bağımlılıktan vazgeçirmede tam olarak etkili olamıyor. Ülkemizde de son yıllarda başarı ile yürütülen mücadelelerle farkındalık oluşturulsa bile yeterli değil.”

Sigarada ve tütün içeren maddelerde 4 bin 500 farklı kimyasal bulunduğunun altını çizen Eker, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunların 80’den fazlası kanser yapıcı özelliğe sahiptir. Kansere yol açan sigara, her gün binlerce genci çeşitli tuzaklarla kendisine başlatıyor ve yarısından çoğunu maalesef bağımlı kılıyor. Her nefes çekişte vücutta yaklaşık 50 bin hücreyi öldüren sigara, yaşamımızdan da 5 dakika çalıyor. Her 12 saniyede bir kişi ölüyor. Her yıl dünyada milyonlarca kişi aktif olarak sigara içtiği için ve yüzbinlerce insan sigara dumanına maruziyet nedeniyle yaşamını yitiriyor.”
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada 1 milyar 100 milyon sigara kullanıcısı olduğunu belirten Eker, “Bunların yarısı sigaraya bağlı oluşan hastalıklardan dolayı önümüzdeki yıllarda hayatını kaybedecektir.” dedi.
Eker, Türkiye’de her yıl yaklaşık 120 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini ifade etti.
One breath of cigarettes kills 50 thousand cells!

AHEF chairman Dr. Eker, "Every breath in the body of nearly 50 thousand cells that kill cigarettes, the life of our lives is played for 5 minutes. One person dies every 12 seconds, "he said.
Dr. Akif Emre Eker, chairman of the Federation of Family Physicians Associations (AHEF), emphasizes that smoking is an important risk factor for smoking and exposure to cigarette smoke in many diseases such as cancer, heart and blood pressure and preventive medicine Efforts to reduce the use of tobacco and tobacco products should be increased, he said.
Important steps have been taken with the regulations and awareness studies that have been implemented for tobacco control, Dr. Eker said:
"However, it is seen that the whole world agrees that the cause of many diseases that resulted in death, the information and images of cigarettes, unfortunately, the smokers are not fully effective in disregarding this addiction. In our country, even if awareness is created with the struggles that have been carried out with success in recent years, it is not enough. "

4 thousand 500 different chemicals in cigarettes and tobacco substances that underline Eker, the following assessment found:

"More than 80 of them have a cancer-maker feature. Cancer-causing cigarettes, every day, thousands of young people start with a variety of traps, and most of them are unfortunately dependent. The cigarette that kills approximately 50 thousand cells in the body in every breath is played for 5 minutes from our lives. One person dies every 12 seconds. Every year millions of people in the world are actively smoking and hundreds of thousands of people are losing their lives due to exposure to cigarette smoke. "
According to data from the World Health Organization (WHO), 1 billion 100 million smokers in the world, Eker said, "Half of them will lose their lives in the coming years because of the diseases that are due to smoking."
Eker, Turkey, every year about 120 thousand people died due to smoking diseases, he said.
Sigara İçen Anne Adayları Dikat!

Sigara içen anne adayının, kendi sağlığını olduğu gibi bebeğinin de sağlığını riske attığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Melahat Dönmez, önemli açıklamalarda bulundu:
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İcra Kurulu Başkanı, Kadın Hastalıkları - Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emine Dönmez ‘Sigara bağımlılığının fiziksel ve psikolojik olmak üzere iki yönü vardır. Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidirler. Sigara diğer uyuşturuculara bir basamak olmaktadır...’ dedi.
‘Sigara içimi ile doğrudan ilişkili gebelerdeki patolojik durumlar; düşükler, dış gebelik, gebenin sularının erken gelmesi, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, çocukta gelişme geriliği, tansiyon yükselmesi, çocuk eşinin erken ayrılması, plasenta previa (Çocuk eşinin doğum kanalını kapatması), ani çocuk ölümü gibi sıralanabilir. Sigara içiminin gebelikte oluşturduğu patolojik sonuçlar ise karbon monoksit (CO) ve nikotinin etkileri sonucu ortaya çıkmaktadır. CO’nun oluşumuna neden olan karboksihemoglobin kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltmakta, hemoglobinin oksijene ilgisini arttırarak dokulara oksijen taşınmasını bozmaktadır. Bunun yanında amniyon sıvısında (Anne karnındaki bebek suyunda) katekolamin (Stres hormonu) seviyesinin sigara içenlerde içmeyenlere oranla oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. Sigara içilen ortamda maruz kalınan duman, pasif içicilerden en çok çocukları ve gebe kadınları etkilemektedir. Çünkü gelişme döneminde olan akciğer ve beyin, bu dumandan daha çabuk zarar görür.’ Diyerek sözlerine devam etti.
Prof. Dr. Melahat Dönmez, ‘Gebelik döneminde anne ve bebek arasında kan dolaşımı yoluyla bir alışveriş vardır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda gebelikte sigara içiminde ortaya çıkan zararların bilinenlerden çok daha fazla olduğu ortaya çıkmaktadır. Anne adaylarının sigara içmeleri sonucu çocuklarda ileride şaşırtıcı derecede davranış ve uyum bozukluğu ortaya çıkabileceği gösterilmiştir. Gebelikte sigara içiminin erkek çocuklarda aşırı hareketlilik gibi davranış bozukluklarına ve çocuğun suç işleme oranında iki kata kadar artışa yol açabileceği rapor edilmektedir. 18 yıl süren ve 1000 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, gebelikte sigara içiminin ergenlik yaşını geciktirdiğini, depresyon, sıkıntı ve madde bağımlılığı riskini arttırdığını’ tespit edildiğini belirtti.

Sigara İçen Annelerin Çocuklarında Down Sendromu (Mongolizm) Riski Artıyor!

Son yıllarda sigara içimi ve doğumsal hastalıklar arasındaki ilişki üzerinde durulmaya başlanmış olup bu konuda giderek artan sayıda çalışma yapıldığını belirten Dönmez, gebelikte sigara içiminin yarık damak, kol ve bacak anormallikleri, doğumsal böbrek hastalığı, doğuştan kalp hastalıkları, doğuştan sindirim sistemi hastalıkları ve çeşitli kafatası bozukluklarına yol açtığını belirtti ve ekledi;
‘Yine son yıllarda üzerinde durulan bir konu da sigara içen annelerin çocuklarında Down Sendromu (mongolizm) riskinin arttığı düşünülmektedir. Sigara dumanının bazı bileşenleri DNA’ya hasar vermekte hasarlı DNA hücre bölünmesi sırasında kopyalanırken kanser hücreleri oluşmaktadır.
Tüm bu vahim tablolara karşın, sigara ile mücadeleyi iyi yapmadığımız ve gençlerimizi eğitmediğimiz için ülkemizde her yıl yaklaşık yüzbinlerce çocuğumuzu istemeyerek sigara içimi nedeniyle ölüme mahkum etmekteyiz. Türkiye’de her yıl yanında sigara içildiği için 1500-2000 çocuğumuzu kaybetmekteyiz. Bu sonuçlara engel olmak üzere gebelerimizi ve annelerimizi sigara içmeme konusunda çok iyi eğitmeli ve bu konuda kamu kuruluşlarından, medyadan yararlanmalıyız. Günde bir tane sigara içen bir kişi 10 bin kez röntgen çektirmiş kadar radyoaktivite etkisi’ altında kaldığını ifade etti.
Beware of smokers mother candidates!

The mother of the smokers, as well as the health of the child who is risking the health of the obstetrics and gynecology specialist Prof. Dr. Melahat Dönmez, found important explanations:
Chairman of the Executive Board of the Turkish Anti-Smoking Association, obstetrics and perinatology specialist Prof. Dr. Emine Dönmez ' smoking addiction has two aspects of physical and psychological. It's nicotine in a cigarette that makes physical addiction. Psychological addiction varies by person. People who are insecure, who are fleeing from problems tend to be more prone to psychological addiction. Cigarettes are a stepping stone to other drugs... ' she said.
' Pathological conditions in the gebelbels directly associated with smoking; Miscarriage, ectopic pregnancy, early arrival of pregnant women, premature birth, low birth weight, growth in children, blood pressure rise, early separation of the child's wife, placenta previa (the child's wife shutting down the birth canal), sudden child death Sortable.
The pathological results of smoking in the pregnancy occur as a result of the effects of carbon monoxide (CO) and nicotine. The Carboxyhemoglobin, which causes the formation of CO, reduces the oxygen carrying capacity of the blood, increasing the interest of hemoglobin in the oxygen and disruges the transport of oxygenation to the tissues. In addition, the level of catecholamine (stress hormone) in amniotic fluid (infant water in the womb) was found to be quite high compared to non-smokers. Smoke exposed to smoking environment affects most children and pregnant women from passive drinker. Because the lung and the brain that are in the development period are damaged more quickly than this smoke. ' she kept saying.
Prof. Dr. Melahat Dönmez, ' during the pregnancy period there is a shopping through the blood circulation between the mother and the baby. Recent studies have revealed that the loss of smoking in pregnancy is much more than the known ones. As a result of the smoking of mothers, children are shown that there may be a surprising disorder of behavior and harmony in the future. It is reported that smoking in pregnancy can lead to a disorder of behavioral disorders such as excessive mobility in male children and up to two times the child's criminal processing rate. In an 18-year-long study on 1000 children, smoking in pregnancy delayed the age of adolescence, depression, increased the risk of anxiety and substance abuse, ' she said.

The risk of Down syndrome (mongolism) in mothers of smokers is increased!

In recent years, the relationship between smoking and congenital diseases has begun to be emphasized and an increasing number of studies have been done in this regard, Dönmez, cleft palate of the cigarette inside the pregnancy, abnormalities of the arm and leg, congenital kidney Disease, congenital heart disease, congenital digestive tract diseases and various skull disorders, and added that caused:
' Again in recent years, a topic that has been focused on the children of smokers mothers, is thought to increase the risk of Down syndrome (mongolism). Some components of cigarette smoke are caused by damage to DNA while the cancer cells are copied during the damaged DNA cell division.
Despite all these grave statements, we do not do well with the fight against cigarettes and we do not educate our young children every year in our country by asking about hundreds of thousands of our child to die because of smoking. We lose 1500-2000 children every year in Turkey for smoking. In order to prevent these results, we should educate our pregnant women and mothers very well and take advantage of public institutions and media. One smoker a day has been under the influence of radioactivity until a person has X-rays of 10 thousand times.